Petr Popov

17. březen 2010

Problém s nadměrnou konzumací alkoholu se podle výsledků nejčerstvějších průzkumů týká až dvakrát většího množství české populace, než se dosud myslelo. Z výzkumu rovněž vyplývá, že hrozba závislosti na alkoholu se stále častěji týká také žen. Tyto nepříznivé údaje přišel do vysílání středečního Dopoledního Radiožulnálu představit Petr Popov, primář Oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. S moderátorkou Hankou Shánělovou mluvil mimo jiné o tom, jak rozpoznat vznikající závislost na alkoholu nebo kolik ze závislých pacientů se skutečně vyléčí.Ve čtvrtek 18. března bude hostem Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, vedoucí Centra neurověd.

„Jde po mnoha letech o opravdu první reprezentativní výzkum, který byl zaměřen na zjištění problému se škodlivými účinky alkoholu v české dospělé populaci,“ přibližuje charakter výzkumu, jehož výsledky budou oficiálně teprve zveřejněny, Petr Popov.

Závislost na jiných drogách vzniká podstatně rychleji, a navíc alkohol je drogou v české společnosti obecně tolerovanou – tyto dvě skutečnosti komplikují rozeznání problému v jeho počátcích nejen blízkému okolí pacienta, ale i jemu samému. Léčbu přitom podle primáře Petra Popova nastupuje každým rokem méně a méně pacientů.

„Problém je také v tom, že velmi podstatně ubylo ambulantních zařízení na léčbu závislosti na alkoholu, takže léčba i v případě, že by o ni byl zájem, není moc dostupná. Tento sestupný trend proto nemusí znamenat, že se lidé nechtějí léčit, ale že nemají kde,“ shrnuje neblahý vývoj posledních let odborník na léčbu závislostí.

Petr Popov však současně potvrzuje, že rozvoj alkoholové závislosti bývá často velmi plíživý a mnoho lidí si jej nepřipouští: „Člověk, pokud chce najít důvod, proč pokračuje v něčem, co ho ohrožuje, co je pro něj rizikové a co vadí nejen jemu, ale i jeho okolí, tak ho najde. Uvědomuje si to, ale připustit si, že hlavní problém spočívá v konzumaci alkoholu, není jednoduché.“ Odborníci proto používají pro rozlišení, zda se jedná o skutečnou závislost na alkoholu, jednoduchý dotazník o čtyřech základních otázkách.

A Hanku Shánělovou zajímalo nejen jejich znění, ale také to, co má člověk dělat, pakliže má podle tohoto jednoduchého testu podezření, že se problém s alkoholem týká i jeho. A do vysílání přišlo i mnoho dotazů od posluchačů, na něž se primář Oddělení pro léčbu závislostí Petr Popov pokusil odpovědět. Všechna jeho varování, rady i doporučení si můžete poslechnout ze záznamu celého rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Petrem Popovem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: and
Spustit audio