Petr Mach

Petr Mach

Do studia Dopoledního Radiožurnálu přišel v pátek ekonom Petr Mach. S moderátorem Václavem Žmolíkem se bavili o současném stavu české ekonomiky, o důvodech i důsledcích posilování české koruny a v neposlední řadě o zavední eura v Česku. Řeč přišla i na světovou potravinovou krizi.

Česká měna v posledních dnech láme rekordy k euru i dolaru. Podle některých odhadů za to mohou spekulanti. "Když se podíváme na skutečnou statistiku, tak zjistíme, že největší faktor, který stojí na straně nabídky i poptávky po korunách, je export a import zboží. Všechno ostatní je téměř marginální. Spekulace se ale dějí a nejsou to jen imaginární osoby. Spekulantem v tomto smyslu je kdokoliv, kdo někam investuje své úspory," vysvětlil Petr Mach. Zlevní posilování české měny například letošní zahraniční dovolené? "To závisí nejenom na vývoji koruny, ale na vývoji koruny k té konkrétní měně. V tomto smyslu je výhodné, když se spojí síla české ekonomiky se slabostí nějaké jiné ekonomiky" odpověděl ekonom.

Kdy se dočká Česká republika zavedení jednotné evropské měny? "Ne každý v České republice chce zavést euro, protože občané i firmy nemají dramatickou potřebu zbavit se koruny, která dobře funguje - posiluje a díky ní máme věci levnější. To, že koruna může posilovat, odráží i určité inflační tlaky a je to dobrá měna, abychom s ní platili i v ní měli naše úspory. Když se zavádělo euro v první skupině 15 zemí Evropské unie, tak Itálie i Řecko trpěly velkou inflací. Jejich občané měli pocit, že jejich vláda tu inflaci nezvládá a záviděli Německu, že má vlastní marku. Proto si v těchto zemích veřejnost přála zavedení eura. U nás ale není silný tlak, protože koruna funguje dobře," řekl Petr Mach.

V poslední době svět čelí největší potravinové krizi od druhé světové války. Mohou za ní vysoké ceny ropy i biopaliva, která zdražila ceny potravin. Kudy z této krize ven? "Já bych řekl - zrušit politiku povinného přimíchávání biopaliv. Ale k tomu máme ještě daleko, protože to jsou směrnice Evropské unie a my je musíme plnit. A Evropská unie nevypadá, že by si to rozmyslela. To není ale dobře, čím dál tím víc ekonomů to kritizuje. Koneckonců přírodě to neprospívá a jen to zdražuje benzín a potraviny," uvedl Petr Mach, který je výkonným ředitelem Centra pro ekonomiku a politiku.

Záznam celého rozhovoru s Petrem Machem si můžete poslechnout v Rádiu na přání.