Penzijní fondy kvůli krizi ztrácejí dech
Penzijní připojištění se v poslední době už zdaleka nevyplácí tolik jako dřív. Desetiprocentní zhodnocení vložených peněz je dnes minulostí. Kvůli finanční krizi je spoření ve fondech zajímavé už jen kvůli příspěvkům od zaměstnavatele, případně i od státu. Navíc se od srpna zpřísňují jeho podmínky.
Ekonomové už léta varují: na důchody nebude mít stát dost peněz. Myslete na to a šetřete si sami. Jak vyplývá z malé ankety mezi Pražany, vzali si toto upozornění k srdci, velká většina penzijní připojištění má. Co od něho očekávají?
Češi poslechli, spoří jich hodně - 4,3 miliónu. Peníze pravidelně ukládají do některého z desítky penzijních fondů. K tomu jim může přidat zaměstnavatel a po splnění podmínek dostanou i státní příspěvek. Fondy navíc rozdělují klientům výnosy ze svého podnikání na kapitálových trzích.
"Představovala bych si větší přínos z mých uložených peněz," uvedla jedna z oslovených žen. "Příčiny mi nejsou známy. Může to být ekonomická situace. Problém by mohl být ve špatném hospodaření s mými penězi, ale nezměnila bych ho, protože když srovnám výsledky mého fondu s výsledky jiných, tak nejsou o nic lepší," doplnila.
"Myslím si, že žádný důchod za 40 let nedostaneme, co půjdu do důchodu. Pořádně to nesleduji, ale myslím si, že je lepší si něco spořit, než nic a být závislý jenom na státu," řekl další respondent. "Mám to asi týden, protože se mi to zdálo dobré," řekla jiná žena.
S výnosy v penzijních fondech už to není tak růžové jako ještě před deseti lety. Teď kvůli hospodářské krizi nevydělávají skoro vůbec nic. Nebo dokonce prodělávají. Kdo dosud nebyl spokojený se svým penzijním fondem, mohl přejít ke konkurenci.
"Když jsem si ho zakládala, tak jsem uvažovala, že to bude přilepšení na penzi. Ale šetřím hodně dlouho a je to málo. Výnos tam nebyl skoro vůbec žádný, tak jsem změnila penzijní fond. Teď je to trošku lepší," svěřila se se svou zkušeností další žena. I ostatní oslovení si penzijní fond založili kvůli tomu, aby si přilepšili k důchodu. Stejně tak i oni ovšem příliš nepočítají s velkými sumami.
Změnit fond už ale nebude tak snadné. Od srpna to půjde zadarmo jen pět let od uzavření smlouvy, jinak za poplatek. Fondy za to slibují, že klientům více připíší na výnosech. Ale to se teprve uvidí.
Za změnu penzijního fondu budou muset lidé platit
Ale důsledky finanční krize pociťují i penzijní fondy. Už dávno neplatí, že mohou nové klienty lákat na desetiprocentní zhodnocení jejich vkladů. Pokud třeba loni vůbec nějakého zisku dosáhly, smazala ho inflace. Reálné zhodnocení tak klienti očekávat nemohou. Letos tomu jistě nebude jinak.
Přesto lidé nové smlouvy uzavírají. A tak je dobrovolné penzijní připojištění v Česku stále velmi populární. "Problém je v tom, že když Češi spoří hodně, tak si spoří relativně malé částky. Klienti si dnes v průměru spoří zhruba 500 korun měsíčně, zaměstnavatel jim k tomu přidává zhruba 600 korun měsíčně, ale pořád to v součtu není dostatečná částka, která by mohla stačit na pokrytí budoucích potřeb v důchodu," upozorňuje Petr Brousil z Penzijního fondu České pojišťovny.
Spoření na důchod v penzijních fondech bude navíc od srpna přísnější. Za přechod ke konkurenci mohou fondy požadovat až 800 korun. "Každý fond bude moci svým klientům účtovat poplatky za přestup k jinému penzijnímu fondu, a to až 800 korun. Poplatky jsou omezeny na klienty, jejichž smlouvy s penzijním fondem trvají dobu kratší než pět let," doplnil Petr Brousil.
Dodal, že možnost účtovat poplatky se vztahují pouze na převody, které byly do fondu doručeny po 1. srpnu. Do té doby se poplatky ještě účtovat nebudou. Možnost účtovat poplatky se vztahuje i na předčasné ukončení smlouvy s penzijním fondem, s takzvaným odbytným.
Zavedení poplatků by mělo fondům snížit náklady, které jim vznikají při zařazování každého nového klienta do jejich systémů. Novela zákona, která bude platit od srpna, přináší i další novinku. "Novela zákona o penzijním připojištění zakazuje zaměstnavatelům ovlivňovat zaměstnance ve výběru penzijního fondu. Zaměstnanec má právo spořit se svým zaměstnavatelem u penzijního fondu podle svého výběru," upřesnil Petr Brousil.
Rozhodující přitom je, zda zaměstnavatel na penzijní připojištění přispívá, nebo ne. Pokud přispívá a přijde za ním zaměstnanec, že chce spořit u konkrétního penzijního fondu podle svého výběru, zaměstnanec mu tam musí posílat příspěvek.
Penzijní fondy tak už nesmějí zaměstnavatelům poskytovat úplaty a další výhody, kterými si je zavazovaly k podpoře pouze jejich klientů. Nejednaly tak v nejlepším zájmu pojištěnců. Nová pravidla by měla penzijním fondům snížit náklady. Profitovat by z toho měli lidé, kteří si spoří na důchod. "Úspory v nákladech penzijních fondů by se měly pozitivně promítnout u zhodnocení připisované klientům penzijních fondů," potvrdil.
To ale teprve uvidíme. Zatím to vypadá tak, že penzijní fondy přešlapují na místě. "Zatraktivnění penzijního připojištění by jistě pomohl nový zákon o penzijním spoření, který počítá s možností zavedení různých investičních schémat, klient by volil podle toho, jaký má vztah k riziku a jaké očekává výnosy. Klienti by měli možnost investovat konzervativně, ale mohli by investovat i více agresivněji a své peníze by mohli umísťovat do akcií," přiblížil Petr Brousil.
Návrh zákona už schválila vláda, dál se už ale letos zřejmě nedostane, a tak k očekávaným změnám v příštím roce nejspíš nedojde.
Spořit na důchod by se nemělo pouze s penzijním fondem
Od srpna se mění podmínky pro spoření na důchod v penzijních fondech. Například bude zaveden až osmisetkorunový poplatek za případnou změnu penzijního fondu. Pomůže to spoření v penzijních fondech?
Šéfredaktor finančního serveru Investujeme.cz Petr Zámečník se domnívá, že by zavedení poplatku mohlo pomoci, protože náklady na akvizici jednoho klienta fondu jsou dnes poměrně vysoké a jsou skryty v nákladech pro příští období. "Znamená to, že se rozpočítávají mezi všechny účastníky penzijního připojištění několik let poté, co klient k fondu přijde. Tento poplatek by měl snížit migraci klientů," vysvětlil Petr Zámečník.
Fondy slibují, že ušetřené náklady se vrátí klientům v podobě vyšších výnosů. A podle Petra Zámečníka se tomu věřit dá. Veškeré náklady, které fond má, jsou totiž vypláceny ze zisku. Teprve čistý zisk fondu se dělí mezi akcionáře a další účastníky fondu.
Lidé mají ještě dva týdny na to, aby změnily penzijní fond, pokud v tom stávajícím nejsou spokojeni. "Pokud lidé nejsou spokojeni a mají k tomu konkrétní důvod, proč chtějí penzijní fond změnit, pak nezbývá, než jim to doporučit. Ale měnit penzijní fond kvůli tomu, že je posledních čtrnáct dní, kdy přestup není zatížen poplatkem, je spíše zbytečné a kontraproduktivní," řekl Petr Zámečník.
Doplnil přitom, že pokud jsou lidé spokojeni, měli by zůstat. To, že penzijní fond za loňský rok nevyplatil příliš velké zhodnocení, nepovažuje totiž za hlavní důvod pro změnu fondu. "Nezapomeňme, že některé fondy, které vyplácely vysoké zhodnocení, tak ho vyplácely z prostředků akcionářů. To znamená, že fondy nedosáhly takto vysokého hodnocení, ale toto zhodnocení zaplatily jako jakýsi marketingový nástroj, aby přitáhly klienty," upřesnil Petr Zámečník.
Pokud se ovšem klient rozhodne pro změnu penzijního fondu, měl by se rozhodovat podle strategie, tedy jestli investuje více konzervativně nebo více dynamicky. Rozhodovat může i značka fondu, kdy pro klienta může hrát významnou roli preference nějakého peněžního ústavu. V neposlední řadě by rozhodování klienta mohly ovlivnit také bonusy, které penzijní fondy nabízejí.
Spořit na důchod by se podle Petra Zámečníka nemělo pouze s penzijním fondem. Ten by měl sloužit pouze jako jeden z pilířů, a to pilíř velmi konzervativní a velmi bezpečný, který sice nepřinese závratné zhodnocení, ale dosáhne minimálně kladného nominálního zhodnocení. "Pokud si srovnáme výsledky penzijních fondů za loňský rok s výsledky akciových fondů, tak zatímco penzijní fondy připsaly plus minus nulu, akciové fondy zpravidla ztratily polovinu hodnoty," dodal Petr Zámečník.
Náměty na reportáže a dotazy můžete posílat na e-mailovou adresu podkuzi@rozhlas.cz.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ruští hackeři si některé útoky nahrávají a zveřejňují, jeden takový se stal i v Česku, uvádí zpráva NÚKIB
-
Trump uzavřel obchodní dohodu s Bruselem. Cla na dovoz z Evropské unie vzrostou na 15 procent
-
Na mezigenerační spory nehraju. Nadávání mladší generaci mi přijde nesoudné, míní Matásek
-
Na jihozápadě Německa vykolejil vlak. Při neštěstí zemřeli nejméně tři lidé, přes 30 jich je zraněných