Patnáct metrů za šest sekund. Polské zlaté lezkyni z Paříže věnovali v rodném Lublinu mural

Jediné zlato na letošních olympijských hrách získala pro Polsko Aleksandra Mirosławová. Doslova si ho vylezla. Třicetiletá „Ola“, jak jí Poláci domácky říkají, je totiž specialistkou na rychlostní lezení. V této disciplíně už nějaký čas překonává své vlastní světové rekordy, a tak jí v jejím rodném Lublinu věnovali mural. Je jen pár týdnů starý a už potřebuje opravu.

„Ola Miroslawová je neuvěřitelně inspirativní. Je to děvče z Lublinu, které dosahuje neuvěřitelných výsledků. Je taková drobná, nenápadná, ale dokáže vylézt patnáctimetrovou trať za šest sekund,“ říká autor muralu Michał Ćwiek, se kterým jsme se sešli přímo pod jeho dílem.

Patnáct metrů vysoký mural je na domu v lublinské ulici Krakowskie Przedmieście, ale viditelný je z ulice Wieniawska

„Je to něco neuvěřitelného, a tak jsem si řekl, že znázornění její lezecké trasy někde ve veřejném prostoru, na městském domě, by mohlo dobře vypadat a zároveň by to mohlo lidem ukázat, jak obtížné je to, co ona dělá.“

Mural je na domě v ulici Krakowskie Przedmieście v Lublinu, ale viditelný je z ulice Wieniawska. Postava Oly Mirosławové je na malbě znázorněna v životní velikosti, jako by se dívala a připravovala na lezeckou trasu vedle sebe. Zbytek díla připomíná filmový záběr rozstříhaný na jednotlivá okna položená přes sebe. Na nich ji vidíme, jak leze. Někdy připomíná postava jen stín, což přidává na dojmu rychlosti výkonu.

Nejvyšší bod muralu je ve výšce patnáct metrů, jen kousek pod nejvyšším oknem domu. Tam je poslední chyt nebo spíš čidlo pro zaznamenání rychlosti.

Skutečná i virtuální

„Samotné malování trvalo jen pět dní, takže to nebyl nijak dlouhý proces. Všechno záleželo na šablonách, které jsme museli předtím navrhnout podle pohybů Oly a pak vyřezat laserem. Proces příprav a projektování trval skoro rok,“ odhaduje Michał Ćwiek, který dílo vytvořil v rámci svého doktorandského projektu na Institutu umění.

Čtěte také

Street art věnovaný čerstvé zlaté olympioničce z Paříže navíc nepropojuje jen umění s veřejným prostorem, ale má přesah do moderních technologií. „Od samého začátku tvorby jsme chtěli malbu propojit s virtuální realitou. Takže když naskenujete QR kód, otevře se Instagram a nastaví se filtr, který jsme speciálně pro tuto příležitost vytvořili,“ popisuje výtvarník.

S tím mu pomohla sama Aleksandra a na tréninku lezla ve speciálním obleku, díky kterému ji mohli nasnímat ve 3D. „Díky filtru se obrazovka telefonu propojí s muralem a Ola po něm přímo před našima očima ‚vyleze‘,“ doplňuje Michał Ćwiek.

Atrakce

Za dobu, kdy si s autorem muralu povídáme, se u díla každou chvíli někdo zastavuje a malbu si fotí nebo se u ní nechává fotit. Jsou to i celé rodiny s dětmi a děti mají, zdá se, z fotky na památku stejnou radost jako rodiče. Někteří se fotí v poloze, jako by se sami pokoušeli po budově lézt.

Místní přijali street art s nadšením a s oblibou se s ním fotí

Podívat se na pořád ještě čerstvé dílo zkrášlující další z ulic Lublinu přišly i sestry Dominika a Edyta.

„Mně se to moc líbí. Akorát se to tak sešlo, že moje sestra se s Olou zná osobně. Takže jsme koukaly na olympiádu, fandily jsme. Krásně to dopadlo. Tak teď doufám, že se sem bude jezdit koukat hodně lidí,“ slibuje si od nové turistické atrakce města Edyta.

I Dominika souhlasí, že mural jediné sportovkyně, která přivezla z Paříže zlato, do ulic jejího rodiště patří.

Nový a už zastaral

K muralu patří také krátký text informující o tom, kdo vlastně Aleksandra je. Je tu i zmínka o jejím mateřském lezeckém klubu Kotłownia a čas jejího rekordu. Ovšem ten už několik týdnů není aktuální a potřebuje opravit. Rámeček pod textem totiž obsahuje čas rekordu, vznikl ještě před pařížskou olympiádou. Od té doby ho ale Aleksandra stihla dvakrát vylepšit.

Autor Michał Ćwiek dílo vytvořil v rámci své doktorandské práce

„Všichni se mě na to ptají, takže teď domlouváme termín, kdy bychom slavnostně a oficiálně upravili rekord na 6,06 sekundy a taky doprovodný text s úspěchy Oly. Protože v něm samozřejmě chybí zmínka o zlatu z olympiády v Paříži,“ říká autor Michał Ćwiek.

„A je tu třeba napsané, že je osminásobnou rekordmankou světa, ale v tuhle chvíli už je desetinásobnou. Byl bych rád, kdyby tu Ola sama vlastnoručně mohla ten rekord opravit,“ dodává.

Zkrátka žádný světový rekord v současnosti asi není tak pomíjivý jako rekord v lezení na rychlost. Aspoň dokud ho ovládá lublinská rodačka Aleksandra „Ola“ Mirosławová.

Spustit audio

Související