Paliativní týmy v nemocnicích a hospicová péče dostupná v každém regionu. Jak se stát připravuje na stárnutí populace?
Česká populace stárne. Bude tak potřeba více těch, kteří budou starším a nemocným pomáhat. I proto se chce na paliativní péči zaměřit stát a nastavit spolu s odborníky fungující systém. „Budujeme základy systému, který by v horizontu několika let měl mít všechny potřebné části – ambulance, hospice, domácí hospice, nemocniční týmy – v takovém množství, aby dokázaly obsloužit potřebné,“ říká Ondřej Kopecký, předseda České společnosti paliativní medicíny.
Jak by systém měl vypadat?
Představujeme si v jednoduchosti, že všechny odbornosti, které se starají o nemocné v závěru života – to jsou agentury domácí péče, praktičtí lékaři, vlastně všechny lékařské a pečující profese –, budou mít v rámci svého vzdělání nějaký aspoň základní kontakt s principy paliativní péče, tak aby všechny pečující profese dokázaly tu základní úroveň péče poskytnout.
Druhá linie bude taková, že budeme mít síť specializovaných služeb. Tam patří nemocniční týmy, kde si představujeme, že třeba v určité velikosti nemocnic vždy bude přítomen paliativní tým pro složité konzultace. V každém regionu bude dostupná lůžková hospicová péče a v každém regionu bude taky dostupná v potřebné kapacitě domácí služba, typicky v podobě domácího hospicu.
Péče o lidi na sklonku života je často také na jejich blízkých. Jak by jim mohl stát pomáhat? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Paliativní péče a eutanázie jsou spojené nádoby. Zákon o nich však musí být přísný, říká senátorka
Je vhodná chvíle otevřít debatu o přípustnosti eutanázie. Jak zajistit, aby asistovaná smrt nemohla být zneužita. Proč dosud nemáme zákon o paliativní péči?
-
Denně se setkává se smrtí, snaží se zabránit bolesti. Pro paliativní péči je zásadní práce se slovem
Denisa Raclavská, sestra olomouckého mobilního hospice Nejste sami, se setkává se smrtí pravidelně. Přesto smutná nebývá. Naplňuje ji pomoc nemocnému a vděk jeho blízkých.
-
Smrt vztahy neruší. Pacienty si nesu s sebou, přiznává lékařka. Jak probíhá rozhovor s paliatrem?
Kateřina Rusinová je paliativní lékařka. S Lucií Výbornou si částečně vyměnila roli, když s ní vedla hodnotovou anamnézu. Jak takový rozhovor probíhá? Poslechněte si jej.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.