Otékání dolních končetin

29. březen 2002
Zdraví

Po dlouhém cestování nebo fyzické námaze se může stát, že člověku otečou nohy. Také celodenní běhání nebo naopak sezení bez protažení dá dolním končetinám pěkně zabrat. O tom, co způsobuje otoky dolních končetin a co se s tím dá dělat přiblíží doktor Petr Vařejka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Vařejka: Příčin otoků nohou může být více. Jedná se často o onemocnění žilního zásobení, může jít o poruchy lymfatického systému, metabolismu, choroby jater, ledvin, selhávání srdce a podobně. Žilní nemoci patří mezi nejčastější zdravotní problémy.

Jak se pozná normální otok a takový, kdy bychom měli vyhledat lékaře?

Vařejka: Žádný otok není normální, ale je potřeba rozlišit otok po dlouhém sezení v autobuse, po větší fyzické námaze, který druhý den vymizí a rozsáhlým otokem celé dolní končetiny, ten by se zanedbat neměl.

Je nutná operace nebo stačí léky?

Vařejka: Pokud se jedná o žilní trombózu, to znamená ucpání žíly krevní sraženinou, tak je nutná hospitalizace a zahajuje se léčba. Možností je více, operace je nejméně častá, používají se léky, které snižují srážlivost krve.

Otékání končetin u cestujících v letadle, respektive v jejich ekonomické části, si vysloužilo název syndrom ekonomické třídy. Tady se dá otékání zabránit asi jenom častým protahováním a prokrvováním končetin.

Vařejka: Cestující v ekonomické třídě jsou opravdu častěji postiženi rozvojem žilní trombózy právě z toho důvodu, že nemají dostatečný prostor pro cvičení nohou a malý příjem tekutin. Riziko se zvyšuje s délkou letu, byly provedeny výzkumy a potvrdilo se to především u transatlantických letů. Dá se doporučit malá procházka, pohybovat se, cvičit nohama v kotnících a přiměřeně přijímat tekutiny.

Spustit audio

    Více z pořadu