Osmiletá základní škola? Takový krok by vyžadoval změnu struktury středních škol, hodnotí sociolog
Zkrácení základní školy na osm let a povinné dva roky střední školy? Takový krok by systémově dával smysl, ale vyžaduje změnu struktury středních škol, poukazuje sociolog Daniel Prokop. „Vyžaduje to také reformu obsahu vzdělávání na základní škole, muselo by dojít k velké redukci a přesunout to do dvou let ve všeobecném středním vzdělávání,“ říká sociolog, podle kterého jde o věc, která by mohla nastartovat pozitivní změny, ale je nutné na to školství připravit.
Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení pokračuje v roce 2023 jako Život k nezaplacení. Staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Prezident navštívil romské žáky. Všechny děti by měly mít šanci na šťastnou budoucnost, řekl
Prezident Petr Pavel s manželkou zahájili svou dvoudenní návštěvu Prahy v ZŠ Cimburkova na Žižkově, škole, kde více než 70 % všech žáků tvoří romské děti.
-
Do žáků se vyplatí investovat. Lepší je i učňák, než aby vypadli ze školy, míní sociolog
Žáci, kteří nebudou po skončení základní školy dál studovat, by si měli začít po letních prázdninách platit zdravotní pojištění. Co na to říká Daniel Prokop?
-
Ředitel EDUin: Přijímačky na SŠ jsou nastaveny špatně. Nutí strategizovat a neřeší zájmy dětí
Jednotné přijímací zkoušky na střední školy budí emoce. Podle většiny Čechů by na přijetí dětí měly mít jejich výsledky mnohem menší vliv. Co všechno by se mělo změnit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.