Ondřej Viklický a Jiří Froněk: Zájem o transplantační program v posledních letech stoupá

16. listopad 2012

Největší audioportál na českém internetu

Ondřej Viklický a Jiří Froněk | Foto: Alžběta Švarcová, Český rozhlas

Rozhovor s Ondřejem Viklickým a Jiřím Froňkem z pražského IKEM o nedávné řetězové transplantaci ledvin, kterou čeští lékaři provedli

Mohli bychom to nazvat akcí „kulový blesk“. Na začátku listopadu se českým lékařům z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny podařilo provést úspěšnou řetězovou transplantaci ledvin od živých dárců. Nejen na to, čím vším je tato operace unikátní, se svých hostů – nefrologa Ondřeje Viklického a transplantologa Jiřího Froňka – ptal v pátek Petr Král.

Řetězová transplantace orgánů spočívá v tom, že se na jenom místě v krátkém časovém rozmezí sejde několik dvojic, které si nemohou darovat orgán a podstoupit transplantaci přímo navzájem, protože nejsou pro tento úkon kompatibilní. Díky řetězové transplantaci však jeden z páru může věnovat svou ledvinu cizímu člověku, aby jeho partner získal orgán od dalšího dárce.

„Celý příběh začal tím, že jsme uchopili problém párových výměn jako program. Dvojicím, které jsou vzájemně inkompatibilní, jsme v něm nabídli účast,“ vysvětluje Jiří Froněk.

Svou roli podle něj v řetězových operacích hrají i takzvaní altruističtí dárci – lidé, kteří se rozhodnou věnovat svou ledvinu úplně cizímu člověku a na oplátku získávají pouze dobrý pocit z toho, že pomohli druhému člověku zachránit život.

„Díky altruistickému dárci je možné transplantovat formou řetězu, nikoliv kruhu – do takové výměny se tak vejde více dvojic,“ upozorňuje transplatolog. Transplantace formou kruhu totiž znamená, že poslední dárce je ještě kompatibilní s prvním příjemcem.

Transplantolog Jiří Froněk

Profesor Ondřej Viklický přitom upozorňuje, že se za svou kariéru dosud setkal pouze se třemi altruistickými dárci. „Teprve v poslední době, kdy se o transplantacích více mluví, se začínají více objevovat. Mluvíme o posledních deseti letech,“ podotýká.

Jaké podmínky musí splňovat ten, kdo by se podobným dárcem chtěl stát? Také na to se Petr Král svých hostů zeptal. Padly však i další dotazy. Co vlastně příprava unikátní řetězové operace obnáší? A stoupá zájem o program transplantací?

Záznam celého rozhovoru s Ondřejem Viklickým, Jiřím Froňkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: als

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.