Očkování bude pomalé. Nemáme stříkačky ani jehly a k vakcínám je nedostaneme, říká praktický lékař

Mladí praktičtí lékaři jsou znepokojeni pomalým tempem očkování proti covidu-19 a vládě nabízejí svoji pomoc při samotném očkování i s distribuci vakcíny. Jak Andrej Babiš odpověděl na nabídku mladých lékařů, k nimž se mezitím připojili i další zdravotníci? V čem by nabízená pomoc mohla spočívat? A komu by pomohla především? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl místopředseda spolku Mladí praktici Vojtěch Mucha. 

Jste přesvědčeni, že těch 180 tisíc vakcín, které jsou podle vás nevyužité, byste byli schopni rozvést do ordinací?

Doufáme v to. Z počátku to znělo jako nadšenecká utopie, ale během několika dnů, které od naší výzvy uplynuly, se nám nabídlo tolik dobrovolníků z řad řidičů, logistických firem, krizových manažerů a vlastníků chladících vozů, že to vlastně není nereálné.

Čtěte také

To znamená, že byste byli schopni takové množství vakcín rozvést?

Kdyby to bylo nutné, tak bychom k tomu zcela určitě potřebovali pomoc dalších dobrovolníků, ale myslím si, že bychom s tím pomohli.

Ministerstvo zdravotnictví už avizovalo, že v celé republice by se měli praktičtí lékaři do očkování zapojit od začátku března. Máte v tuto chvíli informace, jak by to mělo fungovat?

Informace jsou velmi kusé. Všechno, co víme o tom, jak má vypadat očkování v ordinacích praktických lékařů, se dozvídáme z médií. Vláda ani koordinace očkování s námi nekomunikuje. Naše profesní organizace komunikují přímo s koordinátory očkování, takže už něco ví. Informace, jak by to mělo vypadat, se k nám dostávají až dnes. Je to ale dva měsíce poté, co tady ty vakcíny jsou. Zjišťujeme, že očkování se bude rozjíždět velmi pomalu, protože jeho organizace je špatná.

Z vašeho pohledu se tedy nedá očekávat, že se očkování už v pondělí naplno rozjede?

V pondělí se to začne rozjíždět velmi pomalu, protože ani nevíme, jestli dostaneme nějaký materiál. To, že do ordinace dostaneme lahvičku s nějakou vakcínou, ještě vůbec neznamená, že ji můžeme aplikovat pacientovi. Je potřeba vakcínu naředit a mít dostatečný počet jehel a stříkaček. Jedná se o velký objem materiálu, který je poměrně specifický a v ordinacích běžného praktika se většinou nenachází.

To znamená, že kdybyste zítra rozvezli vakcíny, tak nemůžete očkovat, protože k tomu nemáte potřebný materiál?

Přesně to jsme teď zjistili. Dosud jsme žili v domnění, že vakcíny budou distribuovány i s potřebným materiálem. Teprve teď se ale dozvídáme, že k tomu distribuován nebude, takže narychlo začínáme zjišťovat, kde by se dal obstarat.

autoři: Tomáš Pancíř , vla

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.