Nový most, tedy Puente Nuevo, stojí v andaluském Rondu už 230 let. Pak tam mají už jen mosty starší. Neminou vás ani motivy býka

Do historického městečka Ronda se turisté jezdí především kochat. Ať už výhledy na okolní andaluskou krajinu nebo hlubokým kaňonem El Tajo, přes který se klene sto dvacet metrů vysoký Puente Nuevo, tedy Nový most. Tento název nese už 230 let, ale oprávněně, v Rondě mají už jen starší mosty, Puento Viejo a Puento Arábe. Ronda je známá také jako kolébka býčích zápasů. Před světoznámou býčí arénou Plaza de Toros z roku 1785 stojí stánek s koženými náramky.

Když řemeslník viděl moje zápěstí, rozesmál se, že všechny jeho výrobky mi budou malé, a musí mi zhotovit náramek na míru.

„Alberto, tady je moje jméno,“ ukazuje mi subtilní pětačtyřicátník emblém na stříbřité kovové ozdobě budoucího náramku. Díky jeho přesvědčivosti jsem, ani nevím proč, vybral kožený řemínek v narůžovělé barvě. Podle Alberta prý změna je život. Při tom, jak říká, svoji skromnou živnost různě po Andalusii provozuje už čtvrtstoletí.

Praxe dělá mistra

Sleduji jeho hbité prsty, jak odměřují délku koženého řemínku a zručně navlékají už připravené kovové ozdoby. Vyrobit jeden takový náramek mu trvá ani ne pět minut. Čekáme, než zaschne lepidlo, prý to bude za minutku, za dvě.

Čtěte také

Doléhá k nám hudební produkce nedalekého baskera. Nedokážu si hned vybavit, co to je za notoricky známou melodii, a ptám se, jestli je to typická španělská píseň.

Alberto se znovu spontánně rozesměje: „Kdepak, možná v Rumunsku. Ten chlap je Rumun, ale jo, nehraje špatně. Měl jsi tu být dopoledne, to tady hrál výborný houslista, to bylo něco jiného.“

Obchody jsou dobré

Pochvaluje si, že byznys jde teď nebývale dobře. Povídáme si na konci září a podle Alberta přijíždí do Rondy stále hodně turistů.

Takže chceš býka? Ujišťuje se. Potvrzuji a ptám se, jestli si vybavuji správně, že je to emblém Andalusie? Tady jsme se asi trochu ztratili v překladu, Albertova angličtina není o nic lepší, než moje španělština. Andalusie má ve skutečnosti ve znaku dva lvy mezi Herculovými sloupy, které symbolizují Gibraltarský průliv.

To, co mnozí považujeme za znak Andalusie, tedy černá silueta býka, je ve skutečnosti reklama na známou brandy.

Ve znamení býků

Ovšem Býk zůstává neformálním symbolem celého Španělska a toho jižního zvlášť. Ostatně tady, za mými zády, se v historické býčí aréně Plaza de Toros zrodily moderní býčí zápasy.

Prvním toreadorem, který stanul vůči býkovi v aréně bez koně, byl Francisco Romero, kterému je připisován vynález mulety. Jeho vnuk Pedro Romero stanul v čele první oficiální školy toreadorského umění, ale to bylo v nedaleké Seville.

Čtěte také

Alberto spokojeně kontroluje svůj výrobek, na kterém se skví motiv býka a tak trochu jakoby pro sebe říká. Mám rád býky, ale nesnáším býčí zápasy.

Korida už je kvůli protestům ochránců zvířat na ústupu. Celoročně si v Rondě můžete prohlédnout arénu o průměru 66 metrů, ale býčí zápasy se tady pořádají jen první týden v září, kdy se koná festival Feria Goyesca.

autoři: Vladimír Kroc , aka
Spustit audio

Související