Není vidět ani cítit, ale doma ho možná máte. Nechte si radon zdarma změřit, vyzývá vědkyně
Není vidět, ani cítit, přesto je dobré o něm vědět. Radioaktivní plyn radon je všude kolem nás. Problém nastává, když se hromadí třeba v budovách, protože pak negativně působí na naše zdraví. Způsobit může i rakovinu. Jak se radon měří?
„Máme před sebou papírovou krabici, kde jsou v kočkolitu zahrabané dva zdroje ionizujícího záření. Ty se budeme snažit najít pomocí přístroje,“ popisuje pokus Kateřina Rovenská ze Státního ústavu radiační ochrany.
Do ruky bere detektor. Přejíždí s ním pomalu nad obsahem krabice. Nejdříve je slyšet jen slabé chrčení přístroje, postupně se frekvence praskání zvyšuje. Zdrojem záření je žula, která má přirozeně vyšší obsah radionuklidů.
„Vypěstovaná“ rakovina
Čtěte také
Právě z horninového podloží se uvolňuje do atmosféry radioaktivní plyn radon, který se může hromadit i ve stavbách. „Proto je opravdu potřeba jeho obsah v domácnostech i na pracovištích měřit pomocí speciálních přístrojů,“ zdůrazňuje vědkyně.
Radon totiž není vidět ani cítit. Důkazem je další pokus. „Před sebou mám dvě prázdné pet lahve a pomocí detektoru zjistím, ve které je radon. Přiložím k nim detektor a slyším, že jedna nám detektor aktivovala. Začal nám zuřivě pískat.“
Vyšší koncentrace radonu může při dlouhodobém působení vyvolat rakovinu. „Třeba mladý člověk, když od 20 letech bydlí v problematickém domě, a neví o tom, může v 70 letech onemocnět rakovinou plic,“ přitakává Michal Šimeček ze Státního ústavu radiační ochrany.
Nainstalujte si detektor
Proto u nás už dvacet let funguje Radonový program, díky kterému si kdokoli může zažádat o detektor na měření radonu zdarma. „Detektor lidem pošleme poštou spolu s informacemi, jak ho nainstalovat. Zařízení vypadá jako krabička od margarínu. Uvnitř je plastové kolečko, stopový detektor, na kterém radon zanechává fyzické poškození,“ popisuje vědec.
Detektor pak lidé zhruba po roce pošlou zpět do Státního ústavu radiační ochrany, kde údaje odborníci vyhodnotí. Základní rada odborníků, jak se zbavit radonu v budově, je větrat. Anebo provést stavební úpravy.
Související
-
Radioaktivity a jádra se nebojím. Co mám, je obrovský respekt, přiznává jaderný chemik Buňata
„Za vším je fyzika, jen jinak aplikovaná,“ vysvětluje spojení dvou pro běžného smrtelníka zcela odlišných oborů Buňata.
-
Rakovina z vlastní postele. Jihokorejce vyděsily radioaktivní matrace, skandál řeší vláda
57letý Čong s manželkou spali na matracích firmy Daijin osm let. Muž onemocněl rakovinou, žena kvůli štítné žláze. Vláda přitom potvrdila nález nejméně 21 karcinogenních matrací. A lidé se bouří.
-
V Jáchymově se otevírá první Radonová stezka
Ode dneška se obyvatelé Jáchymova, ale i turisté mohou projít po unikátní Radonové stezce. Je první svého druhu na světě a měla by sloužit především pacientům tamních lázní, kteří se dozvědí veškerá rizika, ale i přednosti radonu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mzdy v Česku jsou nízké, minimální mzda 20 800 korun na důstojné živobytí nestačí, říká Prokop
-
ŽIVĚ: Poslouchejte debatu zástupců politických stran o rozvoji regionů v Česku
-
Prezidentův řidič naboural opilý. Obvinila ho inspekce a vedení ochranky jej odstavilo z práce
-
ŽIVĚ: Sparta v boji o finále poháru hostí Plzeň. Stav je zatím 0:0. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos