Není důležité, co sníte o Vánocích. Jde o to, co jíte po celý rok, radí odbornice na výživu

17. prosinec 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Margit Slimáková mluvila ve vysílání Hosta Radiožurnálu o předvánočním shonu vánočním cukroví

Předvánoční shon, spousta kávy, vánoční cukroví, smažený kapr a bramborový salát. Vypadá tak i váš advent a Vánoce? Odbornice na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková radí, abyste se přestali stresovat a vydali se raději na procházku. Právě s ní si povídala moderátorka Lucie Výborná.

„Připravte si polévku a k ní si dejte krajíc žitného chleba. Určitě vám bude lépe,“ míní Margit Slimáková s tím, že pokud přemýšlíte nad změnou životního stylu, měli jste změnit jídelníček už včera. „Problém je, že si představujeme obrovskou změnu, velké výsledky, ale nic pro ně neděláme,“ zdůrazňuje.

Nemusíte však držet žádnou módní dietu, abyste se cítili zdravěji. Sama Margit Slimáková varuje před nízkokalorickými a nízkotučnými dietami. Ani vánoční cukroví podle ní nevadí. Doporučuje však pečení z kvalitních surovin. A hlavně bez stresu.

Čtěte také

Za ideální považuje výživové doporučení Spojených států s názvem MyPlate. Skladbu jídelníčku zobrazuje na talíři, který si rozdělíme na pomyslné čtvrtiny. Půl talíře tvoří zelenina a ovoce. „Čím více druhů, tím lépe,“ popisuje. Další čtvrtinu talíře mají tvořit přirozené obiloviny a poslední bílkoviny.

Margit Slimáková současně varuje před počítáním kalorií a živin. Člověka, který se snaží zhubnout, to prý zbytečně stresuje. A jak připomíná, žádný z jejích klientů se nevykrmil mrkví nebo čočkou.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...