Německá vláda bude stabilní, protože ví, že hraje o důvěryhodnost politického středu, míní politolog
Evropa se na Německo může spolehnout, vyhlásil nový německý kancléř Friedrich Merz po uzavření dohody o vzniku vlády křesťanských a sociálních demokratů. Co se dá očekávat od nové německé vlády, na které se dohodla Konzervativní unie CDU-CSU se sociální demokracií? Jak se nový kabinet vypořádá s migrací? „Obě klíčové strany nejsou úplně zajedno v tom, jak moc být restriktivní,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu politolog Lukáš Novotný, který se zaměřuje na Německo.
Zástupci CDU/CSU a SPD oznámili dohodu na koaliční vládě, a to šest a půl týdne po únorových předčasných volbách. S ohledem na německou tradici a na současnou globální situaci je to hodně, nebo málo?
Asi to mohlo přijít rychleji právě proto, že se skutečně velmi očekává, co se teď stane s Německem, s jakou, řekněme, základní filozofií bude fungovat německá vláda, jak se postaví k těm výzvám.
Čtěte také
Na druhou stranu si ale musíme uvědomit, že ty dvě klíčové strany, respektive dva bloky CDU/CSU a SPD, proti sobě až do 23. února skutečně velmi ostře brojily v kampani, takže se musel celý ten mindset změnit a opravdu se nastavit na spolupráci.
Každý se v tom výsledném dokumentu, který má přes 140 stránek, pak musel najít. Takže věřím tomu, že to byla jednání velmi intenzivní a pokud by nebyl ten tlak, tak by spíše ještě trvala déle.
Reputace politického středu
Ukázalo vyjednávání o nové německé vládě, že může být silná, stabilní a akceschopná, což jsou přívlastky, které včera zaznívaly na tiskové konferenci, kde se výsledky jednání prezentovaly?
Ukázalo to, že je stále ještě možné postavit vládu na půdorysu politického středu. Víme přeci, jak dopadly volby a že tam přes čtvrtinu hlasů dostaly v podstatě strany radikálního ražení, se kterými politický střed nechce kooperovat.
Teď bylo jasné, že vznikne pouze vláda na tomto půdorysu, protože bavorská CSU, která je sesterskou stranou CDU, už se několikrát nechala slyšet, že se zelenými nechce vést žádné koaliční rozhovory.
Proto je tady teď vláda, která má jednu významnou šanci pro určitou reputaci politického středu a možná i pro, řekl bych, reputaci vládnutí klasického stylu.
Čtěte také
Vzpomínám si, že Strana zelených na dokument, který byl včera přijat, zareagovala takovým specifickým plakátem, kde je vyfocen Friedrich Merz před asi 20 lety a u toho je komentář: takže se teď vlastně vracíme do devadesátek. Opravdu se zase po dlouhé době spojily dvě tradiční politické strany a teď se uvidí, jak to bude vypadat.
Zase na druhou stranu víme, že třeba strana Alternativa pro Německo říká, že program této vlády je takzvané Weiter so, tedy budeme pokračovat tak, jak to bylo teď. Je tam kritika, že se nereflektují některé věci, které AFD považuje za důležité, ale my víme, že tohle jsou přesně důvody, proč CDU/CSU a SPD s AFD spolupracovat nechtějí.
Je to velmi specifická situace. Byli jsme zvyklí přeci jenom i na to, že německé vlády vznikaly ve stabilnějším prostředí, ale většina to je.
Nejsou zajedno
Výrazným tématem německé politiky a předčasných voleb byla migrace a řešení problémů, které s ní souvisejí. Nová vláda mimo jiné na dva roky pozastaví možnost slučování rodin migrantů, kteří využívají časově omezenou ochranu, ukončí dobrovolné programy pro přijímání uprchlíků, strany se dohodly také na odmítání migrantů na hranicích, a to i v případě, že budou chtít požádat o azyl. Mohou mít tyto věci zásadní dopad?
Vzhledem k tomu, jak narůstá Alternativa pro Německo – podle včerejšího průzkumu je již ve veřejném mínění nad CDU/CSU o jeden procentní bod, je to nějaký trend, který asi neporoste donekonečna – Němce migrace samozřejmě trápí.
Trápí je i v tom smyslu, že vidí, že právě na příkladu migrace se ukazuje určité selhání státu, který není schopen situaci mít pod kontrolou. Z tohoto důvodu je migrace velmi důležité téma. Bude ho mít gesčně s nejvyšší pravděpodobností na starosti bavorská CSU, která se již přihlásila, že by chtěla mít ministerstvo vnitra, které právě má na starosti i migraci.
Je ale zapotřebí vidět, že obě klíčové strany nejsou úplně zajedno v tom, jak moc být restriktivní vůči migraci. Předseda SPD Lars Klingbeil už se nechal slyšet, že Německo je a bude zemí imigrace a kdo se integruje, do země patří a dál má být zajištěno individuální právo na azyl.
Čtěte také
Na druhou stranu Markus Seydl včera odjížděl z jednání a v autě dělal selfie o tom, že v těch věcech velmi přituhne, že se posílí vyhošťování, zastaví slučování rodin, že bude zapotřebí vyjednávat i se sousedními zeměmi včetně České republiky otázku navracení lidí a že se má zásadním způsobem přehodnotit to, které země jsou bezpečné, třeba Afghánistán a Sýrie. Tam má fungovat návratová politika.
Vláda si v mnoha ohledech uvědomuje, že chce-li získat zpět důvěru lidí, tak to, že ukáže, že umí zvládat migraci, je jedno z klíčových témat.
V zahraniční politice koaliční dohoda neznamená nějakou zásadní změnu. Pokud budeme mluvit o podpoře Ukrajiny, i o tom včera mluvili představitelé koalice, dá se očekávat, že ještě zesílí?
Tady se asi dá očekávat, že podpora bude větší. Na tom panuje shoda. Víte, že i Friedrich Merz se nechal slyšet, že by si dovedl představit, že by Ukrajina měla dostat i efektivnější zbraně k tomu, aby se ubránila, případně aby byla schopna odrazit útok.
Tohle je též mimo jiné jedno z takových jeho poselství, které adresoval včera, když dostal otázku od jedné americké novinářky. Říkal: Germany is back on track, tedy Německo je zpátky a že bude silnějším hráčem v zahraniční politice. Uvidíme, jak to půjde, protože Friedrich Merz potom ta slova trošku bral zpátky a říkal, že je třeba nějaká koordinovaná evropská aktivita.
Nová koalice má ve spolkovém sněmu 328 poslanců a poslankyň ze 630, což není nějak velká většina. Bude stabilní? Vydrží tato vláda do roku 2029?
Věřím tomu, že bude stabilní, protože vláda moc dobře ví, že hraje o určitou důvěryhodnost politického středu. Co si budeme nalhávat, voliči CDU/CSU nevolili tu stranu proto, aby se následně spojila s levicovou SPD, aby například byly odjištěny dluhy a aby se zvýšila nějaká daňová kvóta. A voliči SPD samozřejmě určitě nejsou nadšeni z toho, že nyní SPD působí v této tzv. schuko koalici.
Už to není ani groko, jako velká koalice, ale schuko, nebo nějaká berušková či středová koalice. Určitě není nadšen, že tam je juniorní partner, byť, jak říkám, sociální demokraté tam značně posílili, a určitě tam toho juniorního partnera, co do počtu ministerstev, úplně hrát nebudou, ale prostě sekundují Fridrichu Merzovi.
Jak si přeložit slova Friedricha Merze, že se Evropa bude moci spolehnout na Německo? Vydrží nová německá vláda do roku 2029? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Německý poslanec: Nová koaliční smlouva neřeší otázku daní a investic. Není jasné, co bude prioritou
„Je tu stále otevřená otázka financování všech projektů, které si nová koalice napsala do programu,“ upozorňuje Jörg Nürnberger, poslanec SPD, která zasedne v nové vládě.
-
V Německu je dohoda na vládě. Konzervativci by měli mít vnitro a sociální demokraté obranu či finance
Konzervativci předáka Friedricha Merze, který se stane příštím německým kancléřem, vyhráli únorové předčasné parlamentní volby. Ke spolupráci přizvali sociální demokraty, kteří skončili třetí.
-
Krajně pravicová AfD je poprvé v průzkumu nejsilnější stranou v Německu. Ve volbách by získala 25 procent
Podpora AfD v průzkumech v posledních dnech rostla, v sondáži zveřejněné v sobotu agenturou INSA poprvé dosáhla stejného výsledku jako CDU/CSU. Obě uskupení měla 24 procent.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Evropa má po světě rozjednanou síť obchodních dohod. Trumpova cla je mohou uspíšit
-
Žádný kyberútok, technické problémy. Úřady mírní vysvětlení, proč nezveřejnily kritizovanou vyhlášku
-
Ukrajinci proruské kandidáty nezvolí. Kyjev řeší, jak uspořádat volby, pokud nastane příměří
-
Nick mě krásně našel bekhendem a Postava neměl šanci, popisuje Kondelík vítězný gól druhého finále