Nelze předpokládat, že by tady vzniklo ohnisko viru jako v Číně, říká hlavní hygienička Gottvaldová

Počet obětí i nakažených novým typem koronaviru stále stoupá. V Číně si vyžádal nejméně 130 mrtvých, nakažených je podle světových agentur zhruba 6000 lidí. Jaká je aktuální situace v jeho šíření? Které informace máme brát vážně, a které jsou nadsazené? A jak se proti jeho šíření účinně bránit? Také na to se Marie Bastlová ptá hlavní hygieničky České republiky Evy Gottvaldové.

Po několika podezřeních se v ČR zatím výskyt nového koronaviru nepotvrdil. „Žádný z testovaných vzorků nevyšel jako pozitivní, takže nemáme žádný potvrzený případ,“ tvrdí Eva Gottvaldová. „Nejbližší případ je v Bavorsku, kde jsou zatím čtyři potvrzené případy a to samé je Francie, takže jich je v Evropě celkem osm.“

„Občas mi připadá, že je to nadsazené, jako kdyby tady ta nákaza byla. Je třeba si uvědomit, že situace v Číně je jiná. Je to nový virus, o kterém spoustu věcí nevíme. Spoustu toho můžeme předpokládat z kontextů virů podobného druhu a zkušeností, které máme. Zdravý respekt je potřeba, ale ne tady takový strach,“ komentuje hygienička podle ní zbytečný rozruch v médiích. 

Čtěte také

Riziko toho, že se nákaza rozšíří po celém světě je podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí poměrně vysoké. Eva Gottvaldová ale uklidňuje: „Když to specifikujeme na Evropu, tak centrum pro kontrolu nemocí udává, že je to riziko střední a nízké riziko že se tady ten vir bude šířit dál, protože nemáme tak vhodné podmínky jako v ohnisku – Wu-Chanu.“

Napříč státy Evropy se šíří myšlenka o přerušení leteckého spojení s Čínou. „Musíme vzít v úvahu, že ještě Světová zdravotnická organizace nevyhlásila mimořádnou situaci ve veřejném zdraví s mezinárodním přesahem. Máme tedy poněkud svázané ruce, protože nemáme právní bázi na to, to udělat.“

Opoziční poslanci chtěli tento týden, aby ji ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) sdělil, jaká opatření byla v souvislosti s nákazou přijata. Nakonec k tomu ale nedošlo. „Ten vir je nový a není považován za vysoce nebezpečnou nákazu, takže nemusíme spouštět úplně ten nejvyšší stupeň ochrany. Máme připraveny infekční kliniky, které mají asi 1000 lůžek, specifická lůžka na Bulovce. A kdyby bylo opravdu nejhůř, tak je možnost aktivovat vysoce specializované centrum v Těchoníně.“

autoři: Marie Bastlová , vla

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.