Někdy je dojemné, jak děti dokáží pomáhat i cizím lidem, říká Jiří Ježek, patron projektu Dětský čin roku

1. září 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Handicapovaný cyklista Jiří Ježek

Šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek svým příběhem pomáhá lidem, kteří nevědí, jak se po úrazu vyrovnat se svým handicapem. Potkává se s nimi na závodech, besedách, jezdí za nimi i do nemocnic, aby je povzbudil. A je patronem charitativního projektu Dětský čin roku.

„Je to úžasný projekt o tom, že děti konají dobré skutky v průběhu roku, ty nám popíší ve slohové práci a my pak vybereme nejlepší. Ale důležité je i to, jak to ty děti napíší,“ říká cyklista Jiří Ježek.

Ten přišel o nohu v 11 letech, kdy vběhl pod nákladní auto. Tím se mu rozplynul sen o tom, stát se fotbalistou. Ke sportu se dostal až v 18 letech, kdy pracoval jako protetik. „Jako pacient ke mně přišel Josef Lachman, což je náš první paralympionik a cyklista, který má stejný handicap jako já,“ vzpomíná Ježek a dodává, že jeho přičiněním se dostal do party cyklistů a začal závodit.

Šest let poté, v roce 2000 v Sidney, vybojoval dvě zlaté medaile, což nastartovalo jeho kariéru. Svůj příběh vypráví na besedách, do nemocnic chodí za lidmi, kteří hledají po úrazech motivaci do dalšího života. O projektu Dětský čin roku říká, že je někdy dojemné, jak děti dokáží pomáhat i úplně cizím lidem.

Jiří Ježek je patronem kategorie Pomoc cizím lidem. Jejím vítězem se stal Tomáš Soldán z Prostějova. „Psal jsem o tom, že jezdíme s paní vychovatelkou vystupovat, dělali jsme různé soutěže pro seniory a jezdíme jim i zpívat,“ říká Tomáš, který se narodil bez ruky.

autoři: zbu , jpr
Spustit audio