Nejmladší generace už Jiřího Trnku vůbec nezná, říká vnuk legendárního výtvarníka

29. listopad 2018

Málokterý český výtvarník má tolik tváří, jako měl Jiří Trnka. „Jeho pole působnosti bylo skutečně široké. A ‚modrý Mauritius‘ jeho díla? To je pro každého úplně jiné dílo,“ uvažuje v rozhovoru s Lucií Výbornou Matyáš Trnka, výtvarník, režisér a také vnuk legendárního Jiřího Trnky.

On sám vzal tužku do ruky poprvé v 26 letech. A stalo se, co zřejmě nečekal – ve výtvarném umění se, tehdy ještě coby IT technik, našel. Dnes Matyáš Trnka patří k největším osobnostem české výtvarné scény. 

Roky strávené v IT světě ale za ztracený čas rozhodně nepovažuje. Naopak. „Hodně se zabývám multimedialitou v dílech. Zapojuji počítače, projektory, čidla… Znalosti ze světa IT na výstavách používám. Návštěvníci mohou do animací a projekcí vstupovat, jde o zvláštní počítačové hry v prostoru,“ popisuje.

Automatky o animaci pro děti a interaktivní výstavě Trnkova Zahrada s vnukem Jiřího Trnky

Hravá výstava Trnkova Zahrada 2 v písecké Sladovně. Autoři Jan a Matyáš Trnkovi

V úterý 16. února začne v pražské Malostranské besedě interaktivní výstava s názvem Trnkova Zahrada 2. Projekt se do Prahy přesunul z Plzně a stojí za ním syn a vnuk známého českého ilustrátora a zakladatele české animace Jiřího Trnky. Autor dětské knihy Zahrada by letos v únoru oslavil 104 roky od svého narození. Do Automatek přijal pozvání animátor Matyáš Trnka, vnuk Jiřího Trnky.

Skončila éra Trnky?

Když před dvěma lety dokončoval FAMU, prohlásil prý o svém dědečkovi Jiřím Trnkovi: „Když trochu pátráte, zjistíte, že tu Trnku vlastně moc neznají.“ 

A dnes vysvětluje: „Ještě jsou naživu někteří z tvůrců starší generace, kteří Trnku zažili a kteří s ním spolupracovali. Generace padesátníků ho samozřejmě taky zná, ale je tam problém, že se v té době upustilo od loutkové tvorby, která byla Trnkovou doménou. A moje generace už pracuje jinak než Trnka.“

Loutková poetika a výtvarná stylizace prý od Trnkových dob prošly výraznou proměnou. A legendární Jiří Trnka už tak pro nejmladší generaci tvůrců není takovou modlou jako dřív. „I tím, že se sem dostala spousta věcí ze zahraničí, jsou dnešní vlivy jiné. A Trnka už není šálkem kávy lidí, které mám kolem sebe. Mimochodem, nejmladší generace Trnku už nezná vůbec.“

autoři: Lucie Výborná , als

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.