Mám dojem, že mizí smysl lidí pro krásu, říká spisovatelka a režisérka Brdečková
„Cílem bylo najít příběh, kterým by se zapomenutý Trnka přiblížil těm, kteří ho neznají,“ říká o výtvarném dokumentu o Jiřím Trnkovi jeho spoluautorka Tereza Brdečková. V rozhovoru s Janem Pokorným připomíná, že umělec v období studené války byl nutně svázaný s režimem. „Říkalo se: podívejte, vy máte toho kýčaře, nějaké myšky se tu honí, to my děláme umění,“ říká k porovnávání s Waltem Disneym. Jaké vlivy formovaly Jiřího Trnku? Měl temný Trnka smysl pro humor?
Související
-
Ze své knihovny vybírá spisovatelka, scenáristka a filmová publicistka Tereza Brdečková
Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková.
-
Snivost Jiřího Trnky neztrácí půvab ani padesát let po jeho smrti. Výstava v GASKu je toho důkazem
Walt Disney Východu - tak někteří kritici nazývali výtvarníka a významného tvůrce českého animovaného filmu Jiřího Trnku. GASK si připomíná padesát let od jeho úmrtí.
-
Éterické víly, střapatí kluci a tlustí kocouři. Výtvarník...
Ještě než se naučil mluvit, už si hrál s loutkami. Maminka a babička Jiřího Trnky si přivydělávaly výrobou hadrových panáčků a dřevěných hraček. A tak ho loutky obk...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.