Nedostatek medu v Česku hrozit nemusí, ubezpečuje včelař Petr Hájek
Včela je tady 50 milionů let a není možné, abychom o ní věděli úplně všechno. To jsou slova včelaře Pavla Hájka, který ve své praxi proměnu hmyzích monarchií sleduje dlouhá léta. Opravdu je město vhodné pro chov medonosných včel? A jaký med bude letos?
„V Praze je vlhkost vyšší, ve městě bývá velké množství vzrostlých stromů,“ vysvětluje Petr Hájek důvody velkého boomu městského včelaření. A co máme dělat, když na ulici uvidíme včelí roj?
Nejlépe zavolat včelaře. Ty najdeme na stránkách ministerstva zemědělství, v případě ohrožení lidí pak zavolat hasiče. „Včely ve chvíli, kdy se rojí, tak nejsou agresivní. Mají jiné starosti a hledají obydlí,“ říká.
Pro včely je ideální květinová zahrada a nechat trávu trochu narůst
Petr Hájek
Zkušený včelař si ale hlavně pochvaluje, že v současné době kvete hloh, javor, kaštan, dokvétají i jabloně, takže včely mají potravy dostatek. A není tomu tak jen v okolí Prahy, takže nedostatek medu v Česku hrozit nemusí.
„Loni bylo sice velké sucho, ale v Praze jsem měl snůšku docela slušnou,“ upozorňuje. K nedostatku medu ale může dojít spíše v zemědělských oblastech – intenzivní zemědělství na venkově totiž přináší hodně pesticidů, se kterými včely bojují a které včelstva decimují.
Med obecně patří k nejvíce falšovaným potravinám na celém světě. Falšuje se různými cukernými sirupy z rýže nebo cukrové třtiny. „Ve světě je nadbytek cukru a med je pořád drahý,“ uzavírá.
Kdy se dává cukr včelám? A proč mohou být včely podvyživené?
Související
-
Ptačích druhů ubývá. A může za to člověk, varuje ornitolog Zdeněk Vermouzek
Vzbudil vás dnes ráno radostný zpěv ptáků? Nedělejte si iluze. Přírodní říše není ani zdaleka tak radostná a harmonická, jak si ji malujeme.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.