Nechtěný suvenýr z dovolené: štěnice
Není to jen záležitost léta. V létě ale přece jen víc migrujeme, přesouváme se a s námi se někdy stěhují i štěnice. Bohužel i na místa, kde je rozhodně mít nechceme – do našich domovů. Jak tomu předcházet? Dá se vůbec poznat, kde tito tvorové jsou a jak velké je riziko, že se v taškách a kufrech dostanou do našich domovů? Poradil nám deratizér René Svitavský.
Skutečně existuje reálná možnost, že si štěnice člověk přiveze domů? Stále totiž přetrvává názor, že štěnice mají doma jen ti, kteří se moc nekamarádí s čistotou.
„Štěnice nemá s čistotou vůbec nic společného. Buď se k nám odněkud dostane, nebo si ji můžeme přivézt s sebou třeba i z dovolené z nějakého hotelu nebo hostelu. U nás pak docela pohodlně vegetuje, protože se zaměřuje na teplokrevné jedince.“
Jaké jsou její stopy? Dá se nějak vypozorovat, že na místě, kde chceme prožít dovolenou, bydlí štěnice? Jak vůbec vypadají?
„Štěnice je hmyz, který se objevuje pouze v noci, kdy je aktivní. Protože nás napadá ve spánku, je její odhalení poměrně složité. Na dovolené to většinou ani nezjistíme, protože pokud se štěnicemi přijdeme poprvé do styku, trvá zhruba týden, než se nám objeví první příznaky.
Štěnice si obvykle přivezeme domů a zjistíme to teprve tehdy, když se nám po dvou až třech měsících rozmnoží. Štípanců se nám na těle objeví mnohem víc a teprve pak začneme hledat, v čem je problém.“
Může si člověk domů přinést štěnice třeba i z vlaku nebo autobusu?
„Ano, i takové zkušenosti máme. Podle toho, co vím od zákazníků, je pravděpodobnost dost velká. Ti lidé nikde nepřespávali, jen se přesouvali mezi známými místy, kde problém předtím nebyl a najednou se objevil.“
V jakých oblastech se všeobecně vyskytují nejvíc?
„Mám pocit, že to začíná být celosvětový problém. Ozývají se nám totiž i lidé ze zahraničí, kteří se vracejí ze zájezdů nebo služebních cest. V hotelích, kde byli, se štěnice vyskytovaly a oni je našli. Pak se nás ptají, co dělat, jak mají postupovat, aby si štěnice nezavlekli domů.“
Jak se dá štěnic zbavit?
„Je to trochu složitější záležitost, která si vždycky vyžaduje spolupráci obyvatel celého bytu nebo domu. Hubení trvá minimálně jeden měsíc a je docela náročné. Lidem to doma docela omezuje život.“