Nádor vaječníků často neodhalí ani preventivní prohlídka, varují gynekologové. V čem je zákeřný?

11. březen 2025

Rakovinou vaječníku onemocní v Česku každý rok podle onkogynekologů asi 900 žen. Jde o nádor, který o sobě nedává jakkoli vědět, a lékaři ho tak v drtivé většině případů odhalí až v pokročilém stadiu. Rozpoznat se nedá ani v případě, že žena chodí na pravidelné preventivní prohlídky.

Šedesátnici Helenu už za chvíli povezou na operační sál. Právě u žen v tomto věku se nemoc vyskytuje nejčastěji. „Přitom nemám žádné bolesti, nic mi není, nic mě nebolí. Jsem absolutně bez potíží,“ popisuje pacientka.

Čtěte také

„Zrada u tohoto nádoru je v tom, že se poměrně velmi rychle šíří, a to v řádu řekněme jednotek měsíců,“ vysvětluje vedoucí Onkogynekologického centra Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Sláma, který dnešní operaci povede.

Chování nádorového onemocnění vaječníků přirovnává k odkvetlé pampelišce – má tendenci rozptýlit se poměrně rychle po površích orgánů v dutině břišní, neproniká do hloubky.

Kam přístroje nevidí

Za pacientčinými zády už sedí anesteziolog Ondřej Myšovič. Předtím, než paní Helenu uspí, jí ještě zavádí epidurální katetr. „Slouží hlavně k tlumení pooperační bolesti, ale dá se využít i jako kombinování anestezie i během toho výkonu,“ vysvětluje.

Tříhodinovou operaci nádoru vaječníku provádí onkogynekolog Jiří Sláma za asistence dvou dalších chirurgů

Chirurgové budou pracovat v oblasti pánve, nadbřišku a pravděpodobně i na střevním traktu. Nejprve si ale operatér Jiří Sláma pomocí laparoskopické kamery potřebuje ověřit, jestli je nádor operovatelný.

„Klíčový moment je posoudit povrch střevních kliček, které nebývají úplně dobře vidět na zobrazovacích vyšetřovacích metodách, zdali na nich není přítomný zhoubný nádor,“ vysvětluje. „Tady poměrně velmi hezky vidíme, že tam jsou sice nějaké srůsty, ale že střevní kličky nejsou pokryté nádorem a že tedy změníme ten náš přístup na řez na břiše – což uděláme hned.“

Vzápětí už instrumentářka upravuje připravenou sadu nástrojů a podává operatérovi skalpel.

Konzultace s patologem

Pacientkám říkáme, že řez je vedený vlastně jako zip – umožní nám dokonalý přístup ke všem místům, která je potřeba ošetřit, a dosáhnout toho, co potřebujeme: odstranit nádorové onemocnění v často poměrně komplikovaných lokalitách,“ přibližuje onkogynekolog Jiří Sláma, který má během zákroku k ruce dva asistenty.

Čtěte také

„Vidíme tady metastázu v oblasti tukové předstěry. Abychom měli jistotu, že se jedná skutečně o nádorové onemocnění pocházející z vaječníku, tak jsme odebrali vzorek a posíláme ho ještě teď na zhodnocení patologem,“ popisuje a dodává, že během čekání na telefonát z patologie se bude věnovat oblasti pánve.

„To, co tady kolega právě drží, je nádor vaječníku, pravděpodobně s vejcovodem. Tkáň je úplně anatomicky změněná – ty dvě struktury vaječník-vejcovod tady vlastně splynuly v jednu,“ hodnotí nález v operačním poli.

Hlavně nic neopomenout

Telefonát z patologie vzápětí potvrzuje, že odeslaný vzorek je jednoznačně zhoubný nádor, který vychází z vaječníku.

Čtěte také

„Má rysy tzv. low-grade nádoru, který má trošku pomalejší růst. Víme, že takové nádory mívají sníženou citlivost na chemoterapii a je u nich naprosto zásadní, aby byl co nejlepší operační výkon. Takže to, že se nám s vysokou pravděpodobností podaří odstranit veškeré nádorové hmoty, bude mít naprosto kruciální význam pro prognózu pacientky,“ zdůrazňuje Jiří Sláma.

Celá operace, při které lékaři odstranili nádor i s jeho metastázami, nakonec trvala přibližně tři hodiny. Až se pacientka zotaví, čeká ji ještě další léčba.

Jaký je další postup léčby pacientek s rakovinou vaječníků? Poslechněte si rozhovor s Romanem Kociánem z Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v záznamu celého Magazínu Experiment.

autoři: Andrea Skalická , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související