Musel jsem uvěřit, že jsem Masaryk, říká Martin Huba o své herecké metodě
Kdysi se v jedné knize dočetl, že ve chvílích vášně komunikujeme s Bohem. A rád to prý přijal za své. „Exaktní rovina v nás tvoří dialog mezi lidmi. Až když opustíme rozum, dostaneme se do rozhovoru s tím, co je nad námi. Vášeň považuju za jeden ze základních lidských darů,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou herec Martin Huba.
Některé role už mě přestaly bavit, přiznává Jan Budař. Ve filmu Hovory s TGM exceluje jako Karel Čapek
Podle svých vlastních zápisků toho nikdy tolik nepřečetl jako při přípravě na roli Karla Čapka. Dokonce se naučil psát pravou rukou a kouřit tenké doutníky. „Měl jsem pocit, že do mě Čapek vstoupil,“ přiznává v rozhovoru s Lucií Výbornou herec Jan Budař, když mluví o filmu Hovory s TGM.
Když nedávno proti Lucii Výborné ve studiu usedl Jan Budař, s velkou vášní vyprávěl o tom, jak při natáčení Hovorů s TGM uvěřil, že je Martin Huba, který si ve filmu zahrál prvního československého prezidenta, skutečně Tomášem Garriguem Masarykem. „Já sám jsem musel uvěřit, že jsem Masaryk,“ říká k tomu dnes Martin Huba. „A získat pocit, že máte právo rozmýšlet kvalitou Masaryka, to chvíli trvá.“
Být Masarykem se prý učil půl roku. A celou dobu při tom čekal na chvíli, kdy získá pocit, že Masarykovy myšlenky vznikají přímo v jeho hlavě. „Herec by neměl hrát slovy, ale svým vnitřním stavem. Právě ten vám do paměti přináší slova, které použijete. Verbální projev je sekundární produkt vnitřního stavu. Pak se na vás divák napojí a přijímá myšlenky dramatického hrdiny daleko intenzivněji.“
Samotný Masaryk je pro Martina Hubu postavou z masa a kostí. Připomíná třeba, jak na politické angažmá prvního československého prezidenta doplatily Masarykovy děti. „Dost je zanedbával, Masaryk byl zaměřený na svůj úkol. Při rešerši svého života se samozřejmě sebereflexi na téma rodina nevyhnul. Myslím si, že ho tato otázka mohla dost trápit. Umím si představit smutky a výčitky, které jím zmítaly."
Je namístě pochybovat
Při práci na filmu Hovory s TGM spolupracoval Martin Huba s režisérem Jakubem Červenkou. A jak říká, práce s lidmi takhle mladými je pro něj skutečnou „ódou na radost“. „Spočívá v tom, že si vás vůbec všimli, že soudí, že na to ještě máte. Připomenou vám vaši energii, když jste byli v jejich věku. Na druhou stranu je to i důkaz toho, že je možná ještě zajímá, jak uvažujete. A že spolupráce může být i pro ně přínosná.“
Vděčím osudu za mnoho. A nevím, čím jsem si to zasloužil. Stále jsem vděčný.
Martin Huba
Z jeho slov zní pochybnosti. A jak Martin Huba v rozhovoru s Lucií Výbornou přiznává, právě ty ho celý život provázejí. „Je namístě pochybovat. Do projektů a svých životních rozhodnutí vstupuju s vášní, ale navzdory tomu vám korektor vzadu v hlavě říká: ‚Chlapče, pozor!‘“ usmívá se.
Související
-
Masaryk a Čapek na filmovém kanapi doktora Freuda
Hovory Karla Čapka s prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem jsou nesporně největším pomníkem první republiky. A to pomníkem živým: neustále se čtou..
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.