Některé role už mě přestaly bavit, přiznává Jan Budař. Ve filmu Hovory s TGM exceluje jako Karel Čapek
Podle svých vlastních zápisků toho nikdy tolik nepřečetl jako při přípravě na roli Karla Čapka. Dokonce se naučil psát pravou rukou a kouřit tenké doutníky. „Měl jsem pocit, že do mě Čapek vstoupil,“ přiznává v rozhovoru s Lucií Výbornou herec Jan Budař, když mluví o filmu Hovory s TGM.
Ke Karlu Čapkovi prý přistupoval vždy s úctou a láskou – a to ještě dávno předtím, než věděl, že si ho kdy sám zahraje. Možná i díky tomu nakonec Jan Budař (coby Karel Čapek) ve filmu Hovory s TGM skutečně exceluje.
Jan Budař jako Karel Čapek, Martin Huba jako Tomáš Garrigue Masaryk. Do kin se chystá film Hovory s TGM
Slavná kniha Karla Čapka Hovory s TGM se stala východiskem nového filmu Jakuba Červenky. Snímek se jmenuje stejně jako kniha a do kin přijde přesně na sté výročí vzniku Československa.
Čapek ho prý během natáčení skutečně pohltil. Jak moc, dokazuje třeba tato jeho vzpomínka: „Když jsem četl různá svědectví a korespondenci, zjistil jsem třeba to, kolik toho zatajila Olga Scheinpflugová. A jelikož jsem se ztotožňoval s Karlem Čapkem, tak mě strašně naštvala,“ usmívá se.
Ve filmu Hovory s TGM si Jan Budař zahrál s Martinem Hubou, který ztvárnil prezidenta Masaryka. A šlo prý o výjimečné herecké setkání. „Měl jsem trému. Jak z z toho úkolu, tak z nápadu. Protože postavit dva chlapy před kamery a nechat je chodit po parku je skutečné filmařské riziko. Všichni jsme to cítili,“ přiznává. „Z filmu mám ale velkou radost a obrovský podíl na tom má Martin Huba. Užíval jsem si každý den natáčení s ním.“
Koncert jako dárek
Jan Budař je velmi všestranný tvůrce. Kromě toho, že hraje, také režíruje, píše, ilustruje nebo zpívá. „Jsem nejšťastnější, když můžu tvořit,“ neskrývá. I proto s takovou radostí mluví o svém koncertu Jan Budař a piano, který se uskuteční 21. února ve Studiu DVA v Praze a poté 22. března v Brně u Bolka Polívky. V něm se totiž propojuje všechno, na čem rád pracuje.
„Budu tam mít vlastní projekce, budu tam jako herec a zároveň se budu setkávat s diváky, kteří mi mohou pokládat dotazy. Budou tam samozřejmě také mé písně. Tenhle večer si dávám jako dárek.“
Mé publikum se proměňuje. Na mé koncerty chodí vnímavější a moudřejší diváci. Jejich dotazy jsou moudré a hluboké.
Jan Budař
„Některé typy už mě nebaví“
Ke tvorbě prý přistupuje metodou pokus–omyl. „Největší omyl je, že bychom se měli vyvarovat chyb. Myslím si, že je to naopak. Čím víc chyb člověk udělá, tím víc pozná sebe i to, co zrovna tvoří.“
Role, které přijme, si tak dnes prý pečlivě vybírá. „Některé typy už mě přestaly bavit: typy, které jsou jednobarevně laděny do negativna. Zjistil jsem totiž, že se díváme na herce stylem ‚šaty dělají člověka‘. V jaké roli člověk vidí herce, tak pak vnímá samotného herce. Vždy mi to přišlo směšné, ale pak jsem pochopil, že se to skutečně děje. Dnes mě to táhne do zajímavějších, hlubších postav.“
Související
-
Poslechněte si hlas Karla Čapka. Nově objevený záznam pochází z rozhlasové přednášky o TGM z 1938
Karel Čapek mluvil na mikrofon jen velmi nerad. Z toho důvodu jeho hlas ani nebyl často zaznamenán, natož aby se mohl dochovat. Přesto se v rozhlasovém archivu něco našlo.
-
Zřejmě byl na seznamu gestapa, říká ředitelka památníku Karla Čapka
Přestože byl mnohokrát nominován, Nobelovu cenu za literaturu Karel Čapek nikdy nezískal. I tak dodnes patří k největším literárním osobnostem naší historie.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka