Mladí Slováci pojedou z Česka zvláštním vlakem domů volit. „Už teď je naplněný, pojede v něm 1400 studentů,“ říká organizátor

Slováky čekají v sobotu parlamentní volby a oproti občanům Česka mají jednu výhodu. Ze zahraničí mohou volit korespondenčně. Ke korespondenční volbě se letos zaregistrovalo 73 tisíc Slováků, což je nejvíc v historii. A jsou to téměř dvě procenta z celkového počtu voličů, což už může mít na volební výsledky vliv. Poslechněte si celou reportáž.

„Nejprve byla potřebná registrace přes slovenský portál. Oni na moji adresu zaslali obálku. V té obálce byla obálka, kterou já budu posílat zpět. Do obálky se vkládá další obálka, do které vytisknu volební lístek strany, kterou budu volit.“ Dominikovi je 25, je to typická „náplava“ z Košic a pracuje jako projektový manažer. „Obálku mám ještě stále doma. Stále nejsem rozhodnutý, koho budu volit. Budu čekat pravděpodobně do poslední chvíle.“

Čtěte také

Naopak rozhodnutý je Fero, 28letý architekt, který zůstal v Praze po studiích a přiznává, že poslal hlas Progresivnímu Slovensku, které bude v sobotu bojovat o první místo se stranou Směr Roberta Fica. „Obávám se, že při stranách, které se dostanou k moci, nebude Slovensko stagnovat, ale bude se vracet nazpět v čase.“

Zahraničí a proevropské strany

Voliči v zahraničí volby sice nerozhodnou, ale zamíchat karty mohou. Naposledy se Progresivní Slovensko do parlamentu nedostalo, protože mu chyběl necelý tisíc hlasů, připomíná šéfeditor Denníku N Juraj Koník. „Tito lidé ze zahraničí nejčastěji volí proevropské, prozápadní strany, tak bych očekával, že z těch 73 tisíc voličů ze zahraničí velká část podpoří asi Progresivní Slovensko.“

Na Slovensko se chystá z Prahy a Brna vlak, který má zdarma dovézt k volbám zhruba čtrnáct set studentů. Místa už jsou podle organizátora Marka Macha obsazená. „Když někdo 30. září uvidí, že se den předtím vrátilo 1400 slovenských studentů ze škol v České republice jen proto, aby mohli volit, a on má volební místnost o ulici vedle, bude to pro něj určitou motivací, aby šel odevzdat svůj hlas a neztratil ho.“

Čtěte také

Vrátit se na Slovensko?

Ať už volby dopadnou jakkoliv, ani Fero ani Dominik se na Slovensko vrátit nechtějí. „Do Košic bych se vrátil. Mám rád to město, mám rád Slovensko, ale proč bych se měl vrátit, když mi jiné místo, teď konkrétně Praha, nabízí lepší možnosti, lepší platové ohodnocení?“ „Zatím to tak nevypadá, politika v tom hraje velkou roli,“ přiznává i Fero.

Na Slovensku se vtipkuje o tom, že když vyhrají prorusky a protiliberálně orientované strany, jako je Směr Roberta Fica, zvedne se další vlna emigrace. Vlaky z Bratislavy do Prahy ale Marek Mach vypravovat nechce. „Kdyby byla velká nouze, museli bychom po volbách kupovat volební raketoplán, a na to už peníze asi nemáme.“

Sociologické průzkumy na Slovensku ukazují, že téměř třetina voličů se rozhodne na poslední chvíli. Tedy těsně před volbami v sobotu 30. září.

autoři: Ľubomír Smatana , mga
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.