Slovensko na rozcestí. Jaká témata hýbají slovenskými volbami a co se bude dít po nich?
„Pro mě je důležitá otevřenost vůči Evropě, musíme v ní být,“ popisuje své rozhodnutí volič Progresivního Slovenska
Strana Progresivní Slovensko, která se v minulých volbách nedostala do parlamentu, má v těchto volbách šanci na vítězství. Lídrem strany je Michal Šimečka, jehož hlavním záměrem je zabránit návratu Roberta Fica a jeho strany Směr zpátky k moci. Jak vypadají voliči této strany? a čím je program strany zaujal?
Krátce před volbami zorganizovalo Progresivní Slovensko v centru Bratislavy pro své příznivce Koncert pro budoucnost.
Čtěte také
Předseda strany Michal Šimečka v kampani říká, že dost bylo minulosti – tedy vlády Směru, a dost bylo chaosu – tím odkazuje na poslední tři roky pod taktovkou čtyřkoalice. Slovákům slibuje budoucnost – spravedlivou a pro všechny.
„Pro mě je důležité například to, že podporují registrované partnerství, je pro mě důležitá otevřenost vůči Evropě, protože my musíme být v Evropě, a myslím si, že v této straně je dostatek odborníků, kteří by dokázali zem posunout – ve školství, v lidsko-právních a environmentálních tématech,“ hodnotí Petra, Palo a Claudia.
Mladá strana
Progresivní Slovensko vzniklo teprve v roce 2017. Je mateřskou stranou prezidentky Zuzany Čaputové a podporovalo primátora Bratislavy Matúše Valla. I díky nim příznivci věří, že strana umí vygenerovat schopné politiky. V čele má místopředsedu Evropského parlamentu Michala Šimečku.
Čtěte také
„Myslím si, že je v něčem jiný, než ostatní politici,“ říká volička Claudia. „Vypadá to, že má dobré vzdělání a vzdělaní lidé nás potáhnou dál,“ myslí si Palo.
Devětatřicetiletý Šimečka pochází z disidentské rodiny, má doktorát z Oxfordské univerzity, byl mimo jiné poradcem českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Za priority má nastartování ekonomiky, investice do zdravotnictví a zlepšení společenské atmosféry.
Progresivní Slovensko vedlo kampaň na horských túrách, organizovalo hospodské kvízy a ve větších městech pořádalo talk show s představiteli strany.
Strana oslovuje hlavně mladé lidi, má ale i starší příznivce, včetně 69leté Milady: „Volím je proto, že jejich program je mi sympatický a ztotožnila jsem se s ním.“
Znemožnit Ficův návrat
Před třemi roky Progresivní Slovensko kandidovalo v koalici. Ke vstupu do parlamentu jí scházelo 926 hlasů. Dnes je hlavním vyzyvatelem strany Směr, za kterým v průzkumech zaostává o jednotky procent.
Čtěte také
„Progresivcům“ se podařilo přilákat i voliče jiných stran, kteří chtějí zabránit návratu Roberta Fica do vlády: „Tento strategický kalkul tam určitě byl,“ říká politoložka z Univerzity Komenského Aneta Világi.
Jako jediná relevantní strana prosazuje Progresivní Slovensko registrovaná partnerství pro stejnopohlavní páry. Kvůli snaze o zrovnoprávnění sexuálních menšin nebo podpoře vztahové a sexuální výchovy je terčem ostré kritiky od konzervativních stran.
„Společnost na Slovensku jen pomalu společensky liberálnější názory přijímá,“ upřesňuje politoložka Aneta Világi. V sobotních volbách by se do slovenské Národní rady mohlo dostat i několik krajně pravicových stran.
V dalším dílu seriálu se vydáme na předvolební mítink hnutí Republika – nástupce Ľudové strany Naše Slovensko Mariána Kotleby.
Související
-
Fico je vůči EU pragmatik. Antibruselský tandem s Orbánem nevytvoří, předpovídá slovenský novinář
Slováci jdou tento týden k volbám. Zeptali jsme se novináře Andreje Matišáka, jak silně mohou jejich výsledky zamíchat kartami ve vztahu Slovenska k Evropské unii.
-
Fico vs. Šimečka. Nový premiér rozhodne o demokracii, Slováci vyhlíží nejdůležitější volby za 25 let
Ty nejdůležitější volby za posledních 25 let. To se říká před každým hlasováním, ale na Slovensku to bude za pár dní realita. V sázce není nic menšího než demokracie sama.
-
Dotek čistého zla, vzpomíná investigativní reportérka Pavla Holcová na smrt Jána Kuciaka
Investigativní novinářka Pavla Holcová byla spolupracovnicí novináře Jána Kuciaka, který byl v únoru 2018 zavražděn spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.