Slovensko na rozcestí. Jaká témata hýbají slovenskými volbami a co se bude dít po nich?
Podporujeme tradiční hodnoty, odmítám tu vidět duhové vlajky, říká volič hnutí Republika
Ambice být součástí příští slovenské vlády má i krajně pravicové hnutí Republika. Vzniklo odštěpením ze strany Kotlebovci - Lidová strana Naše Slovensko. V průzkumech se pohybuje kolem pěti až osmi procent. Příznivce láká například slibem referenda o vystoupení z NATO. Pro většinu ostatních stran kromě Směru a SNS je spolupráce s radikální Republikou nepřijatelná.
V Prievidzi na středním Slovensku se hnutí Republika potkává s příznivci v místním hotelu. V konferenčním sále je asi 200 lidí, další se tlačí před dveřmi a natahují krky. Hlas druhé nejvýraznější postavy Republiky Milana Mazureka je slyšet už z dálky.
Čtěte také
Mazurek mluví se zápalem, muž přede mnou obdivně poznamená, že je jako kulomet. Poslanec, kdysi odsouzený za rasismus, ostře kritizuje stav veřejných financí, opírá se do sexuálních menšin a brojí proti bývalé vládní čtyřkoalici.
Klasická rodina
Když zmínil jméno expremiéra Igora Matoviče, jedna žena radostně vykřikla, že Matovič při potyčce s politiky Směru dostal několik ran. Dav se rozesmál a Mazurek jen poznamenal, že si o to asi koledoval. Násilí nikdo z přítomných neodsoudil.
Před hotelem mi Marek ve středních letech vysvětluje, proč fandí Republice: „Důležité je, aby to byla zachovaná klasická rodina, žádné 47., 80. pohlaví.“ Podívat se na představitele Republiky přišli i sedmnáctiletí Darius a Branislav. „Podporujeme tradiční hodnoty, odmítám tu vidět duhové vlajky, tradiční hodnoty je potřeba si držet.“
Radikální pravice
Předsedou Republiky je 38letý Milan Uhrík. Od roku 2016 byl poslancem za Lidovou stranu Naše Slovensko Mariana Kotleby. Má doktorát z technické univerzity a údajně mluví třemi jazyky. V roce 2021 z LSNS odešel a založil Republiku.
Mladé hnutí se od té doby snaží zbavit extremistické nálepky, říká odborník na krajní pravici politolog Tomáš Nociar z Univerzity Komenského. „Republika vzešla z neofašistického podhoubí, konkrétně z LSNS, momentálně se snaží přetransformovat na populistickou radikální pravici.“
Čtěte také
Místo kotlebovských zelených triček se členové Republiky oblékají do bílých košil a volí jemnější rétoriku. Oslovit umírněnější voliče se podařilo, dokazují to i příznivci Jana a Mário: „Kotlebovci jsou radikální, lidé z Republiky jsou úplně jiní, jsou kultivovanější a organizovanější.“
Podle politologa Nociara Republika ideologicky stojí na třech pilířích. „Rozlišuje mezi domácími a cizími hodnotami, pak je to autoritářství a populismus.“
Sexuální menšiny se v předvolební kampani staly terčem nejen pro hnutí Republika. Jak se LGBT lidé na Slovensku cítí a co si od voleb slibují? Uslyšíte v zítřejší části seriálu k předčasným parlamentním volbám na Slovensku.
Související
-
Fico je vůči EU pragmatik. Antibruselský tandem s Orbánem nevytvoří, předpovídá slovenský novinář
Slováci jdou tento týden k volbám. Zeptali jsme se novináře Andreje Matišáka, jak silně mohou jejich výsledky zamíchat kartami ve vztahu Slovenska k Evropské unii.
-
Fico vs. Šimečka. Nový premiér rozhodne o demokracii, Slováci vyhlíží nejdůležitější volby za 25 let
Ty nejdůležitější volby za posledních 25 let. To se říká před každým hlasováním, ale na Slovensku to bude za pár dní realita. V sázce není nic menšího než demokracie sama.
-
Dotek čistého zla, vzpomíná investigativní reportérka Pavla Holcová na smrt Jána Kuciaka
Investigativní novinářka Pavla Holcová byla spolupracovnicí novináře Jána Kuciaka, který byl v únoru 2018 zavražděn spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.