Slovensko na rozcestí. Jaká témata hýbají slovenskými volbami a co se bude dít po nich?

„Nenávist vůči queer lidem pramení z nevědomosti,“ myslí si 64letá žena z Bratislavy, jejíž syn žije s partnerem

Téměř před rokem šokoval nejen slovenskou společnost teroristický útok v bratislavském podniku Tepláreň. Tam zastřelil zradikalizovaný mladík dva lidi kvůli jejich odlišné sexuální orientaci. Pro mnohé politiky jsou ale LGBT lidé dnes znovu terčem. Mezi relevantními stranami jsou jen dvě, které slibují, že zlepší jejich postavení. Pro mnohé voliče je postoj k sexuálním menšinám hlavním kritériem při výběru, komu odevzdají hlas.

„Jsou to hlavně slovní útoky na projevy homosexuality na Slovensku,“ svěřuje se Pavol. Pracuje v baru, kde je vyvěšená duhová vlajka. Zhruba každý týden se prý najde někdo, kdo kvůli tomu barmany osočuje.

„Každý si tu hledáme nějaké svoje bubliny, v těch se cítíme bezpečně a snažíme se z nich nijak nevycházet,“ dodává Peter.

Čtěte také

Jsme na diskuzi v Nitře. Věnuje se mimo jiné právě pocitům ohrožení, který LGBT lidé ve veřejném prostoru zažívají.

Akce je součástí druhého ročníku festivalu Slovenská Tepláreň, který vznikl po teroristickém útoku na gaybar v Bratislavě. Ze solidarity s oběťmi se do něj zapojily stovky kulturních center, klubů nebo hospod po celém Slovensku. Někde zorganizovali koncert, jinde výstavu.

Tady v Nitře se diskutuje. Třeba o nerovných právech. Gayové a lesby na Slovensku nemohou uzavírat partnerství, dědit, naráží na překážky při zdravotní péči o partnera nebo partnerku, případně péči o společně vychovávané dítě.

„Je mi líto, že lidé, na kterých mi opravdu záleží a znám je už roky, nemohou mít stejná práva jako já coby heterosexuálka. I proto, že v nich nevidím žádný rozdíl,“ svěřuje se Natália.

Homofobní projevy politiků

Po útoku na gaybar Tepláreň volali zástupci queer lidí po změně, popisuje Martin Macko z iniciativy Inakosť:

„Na jedné straně jsme s komunitou po teroristickém útoku zažili vlnu solidarity, více lidí si uvědomilo, že jde o diskriminovanou menšinu. Představovali jsme si, že budou mít politici větší ostych a nebudou používat přímé útoky, ale to velmi rychle padlo.“

Čtěte také

Poslanci posílení práv menšiny odmítli. Část politiků se brzy vrátila k homofobním projevům.

Pobouření v předvolební kampani vyvolal předseda Křesťanskodemokratického hnutí Milan Majerský, když LGBT lidi označil za pliagu, neboli pohromu.

Konzervativně ladění politici využívají kritiku LGBT lidí jako symbol svého boje s liberalismem, říká odborník na politický marketing Adam Znášik:

„Všechny vlády od roku 93 byly konzervativní, stále se vymezují proti liberalismu, který tu ale nikdy nebyl, no a symbolem liberalismu se právě stali LGBT lidé.“

Nepravdivé informace

„Starší syn se narodil jako gay a 21 let žijí v krásném, šťastném vztahu, vychovávají spolu dvě děti, moje vnoučata,“ popisuje svou rodinu 64letá Mária z Bratislavy. Ptám se, proč podle ní někteří politici útočí na sexuální menšiny.

Čtěte také

Paní Mária věří, že nenávist ke queer lidem pramení z nevědomosti. Je členkou Sdružení rodičů a přátel LGBT+ lidí, které se v prohlášení krátce před volbami obrátili na všechny ostatní slovenské rodiče a poprosili je, aby nevěřili populistickým politikům, kteří o jejich dětech šíří nepravdivé informace.

V letošní předvolební kampani jsou slyšet i hlasy mladých Slováků, kteří zvažují, jestli má smysl na Slovensku zůstat. Jejich dilema je tématem pro zítřejší díl seriálu.

autoři: Ladislav Novák , mga
Spustit audio

Související