Slovensko na rozcestí. Jaká témata hýbají slovenskými volbami a co se bude dít po nich?
„Nemám v plánu žít v zemi, kde budou vládnout fašisti.“ Slovensko řeší emigraci mladých Slováků
Mezi mladými Slováky se před parlamentními volbami rozšířila špatná nálada. Už dřív jich tisíce každý rok odcházely do zahraničí za kvalitnějším vzděláním, lepším uplatněním nebo za vyššími platy. Teď se přidává i frustrace z politického vývoje a obavy z toho, co přijde po volbách. Mladí lidé upozorňují na nepřátelskou atmosféru ve společnosti. Navíc většina politických stran na ně prý ve svých programech nemyslí. Slovensko kvůli časté emigraci přichází o nadějné talenty.
„Neumím si představit, že bych žila na Slovensku, kde budou fašisti a novodobí komunisti,“ přiznává třicetiletá Páťa, která intenzivně zvažuje odchod do zahraničí. Důvodů má víc.
Šikana a hněv ve společnosti
Čtěte také
Pracuje v organizaci, která pomáhá lidem bez domova. Ale hned několik stran, které mohou sestavovat vládu, vykresluje nevládní organizace jako nepřítele.
Pátin partner je cizinec a není si jistá, jestli je moudré přivést ho na Slovensko. „Jsem tu sice doma, možná je v něčem jednodušší se tu usadit, ale nechci, aby se on cítil špatně, byl terčem šikany a diskriminace jen kvůli tomu, že má jinou barvu pleti. Velmi cítím hněv ve společnosti,“ vypráví Páťa.
Tíživá atmosféra v zemi
Sbalit po volbách kufry je připravený i Adam, 26letý specialista na mezinárodní trhy. „Pokud by to dopadlo špatně, tak by byli ve vládě extremisti, zloději, konzervativní politici a fašisti. Nemám v plánu žít v zemi, kde budou vládnout tito odpadlíci,“ říká rozhodně Adam. Už před volbami pro jistotu rozeslal životopisy do několika firem v Praze.
Čtěte také
Také 24letou studentku architektury Patrícii tíží atmosféra v zemi, ekonomická situace nebo stav zdravotnictví: „Nelíbí se mi ani to, že uvažuju nad tím, že odejdu ze Slovenska, protože mi to přijde nefér vůči lidem, kteří tu chtějí zůstat. Ale někdy mám takový stav, že nic jiného mě nenapadá. Chodím volit, podporuji mimovládní organizace, mluvím s lidmi a nevím, co dalšího mám ve svém věku dělat pro to, aby to tu opravdu bylo lepší.“
Kampaň Chcem tu zostať
Skepsi mladých lidí se snaží rozptýlit kampaň Chcem tu zostať. Vznikla na jaře po zjištění, že jen 52procent mladých se chystalo přijít k volbám.
„Viděli jsme, že – aha, tady se něco děje. Následná čísla nám ukázala, že v mladých je obrovská frustrace a velmi přemýšlí o odchodu. Říkají, že z politiků je nikdo neposlouchá,“ říká Juraj Foltín
Cílem kampaně Chcem tu zostať je přesvědčit mladé, aby místo odchodu vyrazili k volebním urnám.
Do diskuze o prospektech pro mladé na jednu z lodí na Dunaji přišel i úřednický premiér Ľudovít Ódor, pro kterého je problematika odlivu talentů osobní prioritou.
„Nedávno jsme dali ven studii, kde jsme i vyčíslovali, že každý takový mladý člověk, který odejde a nevrátí se, je ztráta v celoživotní přidané hodnotě téměř tři miliony. Je to vážný problém, na který jsme chtěli poukázat v předvolebním boji, protože se nám zdálo, že je to dost vážné téma. Určitě vážnější než medvědi nebo migranti,“ zdůrazňuje Ľudovít Ódor.
Krása Slovenska
Čtěte také
Zájem voličů do 25 let se od dubna zvýšil o 16 procentních bodů. Kampaň Chcem tu zostať ukázala, že mnoho mladých Slováků nad svou zemí ještě hůl nezlomilo, příkladem je Matěj: „Chci posílat tuto krajinu dál, aby mladí lidé viděli krásu Slovenska, ne jenom v přírodě, ale myslím si, že lidé na Slovensku jsou dost milí a máme co nabídnout světu.“
V souboji o slovenský parlament se o první místo přetahují strany Progresivní Slovensko a Směr. Klíčovou roli při vyjednávání o povolební spolupráci ale může hrát podle průzkumů až třetí strana Hlas. Jí bude věnovaný zítřejší závěrečný díl volebního seriálu.
Související
-
Fico je vůči EU pragmatik. Antibruselský tandem s Orbánem nevytvoří, předpovídá slovenský novinář
Slováci jdou tento týden k volbám. Zeptali jsme se novináře Andreje Matišáka, jak silně mohou jejich výsledky zamíchat kartami ve vztahu Slovenska k Evropské unii.
-
Fico vs. Šimečka. Nový premiér rozhodne o demokracii, Slováci vyhlíží nejdůležitější volby za 25 let
Ty nejdůležitější volby za posledních 25 let. To se říká před každým hlasováním, ale na Slovensku to bude za pár dní realita. V sázce není nic menšího než demokracie sama.
-
Dotek čistého zla, vzpomíná investigativní reportérka Pavla Holcová na smrt Jána Kuciaka
Investigativní novinářka Pavla Holcová byla spolupracovnicí novináře Jána Kuciaka, který byl v únoru 2018 zavražděn spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.