Slovensko na rozcestí. Jaká témata hýbají slovenskými volbami a co se bude dít po nich?

„Nemám v plánu žít v zemi, kde budou vládnout fašisti.“ Slovensko řeší emigraci mladých Slováků

Mezi mladými Slováky se před parlamentními volbami rozšířila špatná nálada. Už dřív jich tisíce každý rok odcházely do zahraničí za kvalitnějším vzděláním, lepším uplatněním nebo za vyššími platy. Teď se přidává i frustrace z politického vývoje a obavy z toho, co přijde po volbách. Mladí lidé upozorňují na nepřátelskou atmosféru ve společnosti. Navíc většina politických stran na ně prý ve svých programech nemyslí. Slovensko kvůli časté emigraci přichází o nadějné talenty.

„Neumím si představit, že bych žila na Slovensku, kde budou fašisti a novodobí komunisti,“ přiznává třicetiletá Páťa, která intenzivně zvažuje odchod do zahraničí. Důvodů má víc.

Šikana a hněv ve společnosti

Čtěte také

Pracuje v organizaci, která pomáhá lidem bez domova. Ale hned několik stran, které mohou sestavovat vládu, vykresluje nevládní organizace jako nepřítele.

Pátin partner je cizinec a není si jistá, jestli je moudré přivést ho na Slovensko. „Jsem tu sice doma, možná je v něčem jednodušší se tu usadit, ale nechci, aby se on cítil špatně, byl terčem šikany a diskriminace jen kvůli tomu, že má jinou barvu pleti. Velmi cítím hněv ve společnosti,“ vypráví Páťa.

Tíživá atmosféra v zemi

Sbalit po volbách kufry je připravený i Adam, 26letý specialista na mezinárodní trhy. „Pokud by to dopadlo špatně, tak by byli ve vládě extremisti, zloději, konzervativní politici a fašisti. Nemám v plánu žít v zemi, kde budou vládnout tito odpadlíci,“ říká rozhodně Adam. Už před volbami pro jistotu rozeslal životopisy do několika firem v Praze.

Čtěte také

Také 24letou studentku architektury Patrícii tíží atmosféra v zemi, ekonomická situace nebo stav zdravotnictví: „Nelíbí se mi ani to, že uvažuju nad tím, že odejdu ze Slovenska, protože mi to přijde nefér vůči lidem, kteří tu chtějí zůstat. Ale někdy mám takový stav, že nic jiného mě nenapadá. Chodím volit, podporuji mimovládní organizace, mluvím s lidmi a nevím, co dalšího mám ve svém věku dělat pro to, aby to tu opravdu bylo lepší.“

Kampaň Chcem tu zostať

Skepsi mladých lidí se snaží rozptýlit kampaň Chcem tu zostať. Vznikla na jaře po zjištění, že jen 52procent mladých se chystalo přijít k volbám.

„Viděli jsme, že – aha, tady se něco děje. Následná čísla nám ukázala, že v mladých je obrovská frustrace a velmi přemýšlí o odchodu. Říkají, že z politiků je nikdo neposlouchá,“ říká Juraj Foltín

Cílem kampaně Chcem tu zostať je přesvědčit mladé, aby místo odchodu vyrazili k volebním urnám.

Do diskuze o prospektech pro mladé na jednu z lodí na Dunaji přišel i úřednický premiér Ľudovít Ódor, pro kterého je problematika odlivu talentů osobní prioritou.

„Nedávno jsme dali ven studii, kde jsme i vyčíslovali, že každý takový mladý člověk, který odejde a nevrátí se, je ztráta v celoživotní přidané hodnotě téměř tři miliony. Je to vážný problém, na který jsme chtěli poukázat v předvolebním boji, protože se nám zdálo, že je to dost vážné téma. Určitě vážnější než medvědi nebo migranti,“ zdůrazňuje Ľudovít Ódor.

Krása Slovenska

Čtěte také

Zájem voličů do 25 let se od dubna zvýšil o 16 procentních bodů. Kampaň Chcem tu zostať ukázala, že mnoho mladých Slováků nad svou zemí ještě hůl nezlomilo, příkladem je Matěj: „Chci posílat tuto krajinu dál, aby mladí lidé viděli krásu Slovenska, ne jenom v přírodě, ale myslím si, že lidé na Slovensku jsou dost milí a máme co nabídnout světu.“

V souboji o slovenský parlament se o první místo přetahují strany Progresivní Slovensko a Směr. Klíčovou roli při vyjednávání o povolební spolupráci ale může hrát podle průzkumů až třetí strana Hlas. Jí bude věnovaný zítřejší závěrečný díl volebního seriálu. 

autoři: Ladislav Novák , vma
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...