Slovensko na rozcestí. Jaká témata hýbají slovenskými volbami a co se bude dít po nich?

„Vadí mi hádky. Pellegrini mi imponuje tím, že je slušný a neslibuje hory, doly,“ přiznává volička Hlasu

Volby na Slovensku můžou skončit těsným výsledkem. Předvolební průzkumy slibují souboj Směru a Progresivního Slovenska. Vítěz ale nakonec nemusí být tím, kdo rozhodne o podobě vlády. K dosažení většiny bude totiž nejspíše nutná spolupráce se stranou Hlas expremiéra Petra Pellegriniho. Šéf Hlasu balancuje mezi oběma znepřátelenými tábory. S kým by raději spolupracoval? A co preferují voliči jeho strany?

„Nejdůvěryhodněji působí strana Hlas. Mluví od srdce a nejvíce bojuje za nás důchodce. Ale je to strana pro všechny lidi, i pro mladé. Navíc se nehádají,“ říkají voliči na předvolebním mítinku v Žilině.

Žádné konkrétní body programu ale nevyzdvihují. Očividně se rozhodují hlavně na základě pocitu, ale shodují se na sympatiích k lídrovi Petru Pellegrinimu. „Imponuje mi, že jde slušnou cestou. Neslibuje hory, doly. Všechno, co zatím slíbil, vždy dodržel,“ dodává další příznivkyně Hlasu.

Silný stát a slušnost

Hlas jako téměř jediná strana dělá klasické předvolební akce na náměstích. Kampaň je postavená kolem šéfa strany. Pojmenovali ji Peleton po Slovensku. Místo guláše rozdávají palačinky a Pellegriniho knihu. Slibuje v ní silný stát, nabízí zkušenosti a slušnost.

Čtěte také

Šéf Hlasu vyhlásil stop nelegálním migrantům, ohlašuje kroky, kterými stát zlevní energie a potraviny. Rétoricky tak chvílemi připomíná svého někdejšího stranického šéfa Roberta Fica.

Pellegriniho Hlas je v průzkumech s odstupem třetí za Směrem a Progresivním Slovenskem, kteří svádí boj o prvenství. S kým by raději vládl, neřekl. Jeho voliči se neshodují, nebo to teď nepovažují za důležité. „Progresivní Slovensko v žádném případě. To raději už ten Směr. Ale necháme to raději na výsledek voleb,“ uvažuje jedna z voliček.

Blíže k Směru

V posledních dnech Pellegrini říká, že ideologicky má blíže ke Směru, a případnou vládu Progresivního Slovenska označuje za experiment. Pellegrini nahradil Roberta Fica v čele vlády v roce 2018 po vraždě novináře Jána Kuciaka. O dva roky později Směr ve volbách propadl. Pellegrini ze strany odešel a založil sociálnědemokratický Hlas.

„Jednoduše se rozhodl tak, že chce ještě v politice zůstat. Spojení s Robertem Ficem ale bylo natolik toxické, že i přesto, že byl považovaný za největšího loajalistu Roberta Fica, rozhodl se, že se odtrhne,“ popisuje politolog Grigorij Mesežnikov z Institutu pro veřejné otázky.

Návrat odpadlíků?

Pellegrini s sebou ze Směru vzal i poslance, kteří byli vždy blízcí Robertu Ficovi. Právě oni teď mohou výrazně ovlivnit jeho povolební rozhodování. „On by zřejmě chtěl jít s prozápadními středopravými stranami, ale obává se, že to neprosadí, a možná ani nechce vyvolat nějaký konflikt. Reálně totiž hrozí, že kdyby nastolil spolupráci s těmito stranami, tak po konstituování slovenského parlamentu by se část jeho poslanců zdvihla a odešla k Směru,“ odhaduje Mesežnikov.

Prezidentka Zuzana Čaputová slíbila pověřit sestavením vlády šéfa vítězné strany. Kdo bude vládnout, ale může v konečném důsledku určit, která strana dá lepší nabídku straně Hlas.

autoři: Ladislav Novák , opa
Spustit audio

Související