Mladí méně čtou, ale písmen i a y bych se nevzdával, říká Karel Oliva z Ústavu pro jazyk český

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ti, kteří se na vysokou školu nedostali, nemusejí zoufat – mezi miliardáři je jich 32 %

O češtinu se zajímáme, je nám sympatická a často se stává předmětem emotivních diskuzí. To ze strachu, abychom o ni nepřišli, domnívá se ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva, který se zúčastnil konference u příležitosti Dne českého jazyka.

Dvě úrovně češtiny

Spolu s rychlostí doby se podle Karla Olivy zrychluje i vývoj jazyka. Tištěná forma navíc drží češtinu do jisté míry zakonzervovanou. „Každý čte a jazyk je produktem toho, jak ho používáme,“ popisuje. Jenže, jak připomíná, s technologickým rozvojem upadá čtení psaného textu. Mladší generace tak prý méně čte a informace vstřebává spíš jiným způsobem. I to je důvod rychlejšího vývoje českého jazyka.

Čtěte také

Jazyk je věcí praxe a v praxi se klade tlak na zjednodušování. Zmizí tedy někdy „i“ a „y“? Karel Oliva by byl proti. Podle něj bychom si takovým zjednodušením mnohé zkomplikovali, třeba porozumění textu, jak vysvětluje, byť na Slovensku mají ve shodě podmětu s přísudkem jen „i“. „Domnívám se, že kdybychom se na Slovensku podívali na právní texty, viděli bychom, že je v nich třeba více interpretovat,“ uvažuje. Uznává ovšem, že odpovídající statistiky nemá k dispozici.


Cizí slova mě za uši netahají. Nelíbí se mi ale, když někdo přejímá slova, i když čeština má svá vlastní. Například používání slov farma a farmář, když máme rolníka, statkáře nebo zemědělce.

Současně doufá, že si stále budeme vědomi dvou úrovní češtiny. Jednou totiž mluvíme doma, jinou pak používáme v psané podobě nebo na veřejnosti. „Kultura jazyka je u nás snad pevně zakořeněná a lidé budou vnímat rozdíl,“ uvádí v rozhovor s moderátorkou Karolínou Koubovou. Uznává však, že se děti na základní škole musejí učit češtinu znovu: „Spisovná čeština je první cizí jazyk, který se děti musejí učit.“

autoři: šše , kko
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...