Mladí méně čtou, ale písmen i a y bych se nevzdával, říká Karel Oliva z Ústavu pro jazyk český
O češtinu se zajímáme, je nám sympatická a často se stává předmětem emotivních diskuzí. To ze strachu, abychom o ni nepřišli, domnívá se ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva, který se zúčastnil konference u příležitosti Dne českého jazyka.
Dvě úrovně češtiny
Spolu s rychlostí doby se podle Karla Olivy zrychluje i vývoj jazyka. Tištěná forma navíc drží češtinu do jisté míry zakonzervovanou. „Každý čte a jazyk je produktem toho, jak ho používáme,“ popisuje. Jenže, jak připomíná, s technologickým rozvojem upadá čtení psaného textu. Mladší generace tak prý méně čte a informace vstřebává spíš jiným způsobem. I to je důvod rychlejšího vývoje českého jazyka.
Čtěte také
Jazyk je věcí praxe a v praxi se klade tlak na zjednodušování. Zmizí tedy někdy „i“ a „y“? Karel Oliva by byl proti. Podle něj bychom si takovým zjednodušením mnohé zkomplikovali, třeba porozumění textu, jak vysvětluje, byť na Slovensku mají ve shodě podmětu s přísudkem jen „i“. „Domnívám se, že kdybychom se na Slovensku podívali na právní texty, viděli bychom, že je v nich třeba více interpretovat,“ uvažuje. Uznává ovšem, že odpovídající statistiky nemá k dispozici.
Cizí slova mě za uši netahají. Nelíbí se mi ale, když někdo přejímá slova, i když čeština má svá vlastní. Například používání slov farma a farmář, když máme rolníka, statkáře nebo zemědělce.
Současně doufá, že si stále budeme vědomi dvou úrovní češtiny. Jednou totiž mluvíme doma, jinou pak používáme v psané podobě nebo na veřejnosti. „Kultura jazyka je u nás snad pevně zakořeněná a lidé budou vnímat rozdíl,“ uvádí v rozhovor s moderátorkou Karolínou Koubovou. Uznává však, že se děti na základní škole musejí učit češtinu znovu: „Spisovná čeština je první cizí jazyk, který se děti musejí učit.“
Související
-
I mladí Egypťané se učí česky. Pomáhá jim v tom česká lektorka
Egypt je jedinou arabskou zemí, kde se na univerzitě vyučuje český jazyk. Na státní univerzitě Ajn Šams v Káhiře existuje bohemistika už desítky let. Momentálně tam...
-
Češtinu si zamiloval v pražském metru, teď ji studuje na...
Město Granada na jihu Španělska je ve světě proslulé zejména díky jedinečné středověké památce – Alhambře. Komplex paláců a pevností maurských panovníků však není z...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.