Ministr školství selhal, mohl vyjednat větší nárůst platů, říká předseda školských odborů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Předseda Českomoravského odborového svazu František Dobšík
0:00
/
0:00

Kvůli stávce učitelů dnes zůstalo zavřených přibližně 1200 škol, dalších 2700 omezilo výuku. Většina škol ale navzdory stávce fungovala bez omezení. Ministr školství Plaga (ANO) stávku označil za debakl. S tím předseda školských odborů František Dobšík důrazně nesouhlasí.

„Stávka není debakl, jak tvrdí pan ministr, je to velmi silný názor tisíců lidí, kteří nejsou spokojeni s tím, jak situace ve školství vypadá,“ shrnuje. Tisíce dalších lidí prý stávce vyjádřilo podporu prostřednictvím dopisů a zpráv.

Učitelé, kteří se chtěli zúčastnit stávky, podle Františka Dobšíka museli čelit silným tlakům. „Například na pražských školách některé paní ředitelky řekly, že by učitelé nemuseli dostat odměny. Řádově jde o necelých deset tisíc na hlavu, to já osobně považuji za nátlak. Chceme o tom komunikovat se zřizovatelem a podívat se na klima dané školy,“ naznačuje.

Nedostatečný nárůst platů

Odborům se nelíbí, že by příští rok měli učitelé dostat přidáno do tarifů jen osm procent a další dvě procenta by šla na odměny. „Pan ministr selhal, mohl vyjednat víc a naplnit náš požadavek 10 procent,“ soudí František Dobšík.

Neměly odbory stávku vyhlásit ve větším předstihu, aby rodiče měli čas zajistit si hlídání dětí? A budou učitelé ve svých protestech pokračovat? Poslechněte si celý rozhovor.