Milena Vicenová

Krize dodávek ruského plynu do Evropy, vojenský útok Izraele na palestinské pásmo Gazy, ale i četná pracovní jednání a další doprovodné akce - i tak se dá ve zkratce popsat první měsíc působení České republiky v čele Evropské unie. Milena Vicenová, česká velvyslankyně při EU, jej hodnotí se slovy: "První měsíc se velice vydařil a jsem přesvědčená, že jsme ho zvládli nadmíru dobře." V úterý 3. února bude hostem režisérka Marie Poledňáková.

Dosavadní průběh českého předsednictví však poznamenaly i další události. Nešťastný výrok Jiřího Potužníka nebo Entropa Davida Černého - ty podle některých neukázaly Česko v pozitivním světle. Milena Vicenová však s hlasy kritiků - minimálně v souvislosti s plastikou Entropa - polemizuje.

"Kdo Entropu viděl ve skutečnosti, získá jiný dojem než pouze z médií. Jde o dílo, které není negativní, není agresivní a není zlé - a získalo si kus zasloužené a oprávněné pozornosti." A stejně prý Entropa působí i na návštěvníky Bruselu: "Většina lidí, kteří vidí Entropu, se usmívá a fotografuje."

České předsednictví následuje po úspěšném předsednictví francouzském a ještě před tím slovinském. Nabízejí zkušenosti těchto zemí z čela Evropy inspiraci pro současnou roli Česka? "Slovinsko si vedlo nesmírně statečně - jako malá země, jako první nová členská země, myslím, že se drželi velice důstojně a odvedli mnoho dobré práce. Francouzské předsednictví bylo velmi dobře připravené s velice silným zázemím jejich státní správy. Někdy jsem z toho však měla pocit, že požadavky Francie byly tlačeny velice silně."

To by tedy mělo být varováním pro české předsednictví - tedy aby neprosazovalo české zájmy na úkor evropských? Milena Vicenová vysvětluje svůj postoj: "V tomhle se zatím chováme výborně - hrajeme roli onoho čestného hráče, čestného prostředníka, který naslouchá hlasu 26 zemí a opravdu hledá nejlepší evropské řešení."

Lucie Výborná s Milenou Vicenovou mezi desátou a jedenáctou mluvily o Lisabonské smlouvě, zdánlivém českém euroskepticismu, francouzské kritice na adresu Čechů, ale například i o propagaci České republiky před zahájením předsednictví. Jak Brusel přijal české kampaně Evropa bez bariér a Evropě to osladíme? A představuje Brusel stále klub "starých mužů" - jak jej označila bývalá místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallström?

Záznam celého rozhovoru s Milenou Vicenovou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...