Milan Schulc

19. březen 2008

Středečním hostem Dopoledního Radiožurnálu byl pplk. Milan Schulc, bývalý velitel 11. českého kontingentu mírových sil KFOR v Kosovu. Z olomouckého studia Českého rozhlasu si s Lucií Výbornou povídal nejen o práci našich vojáků v zahraničních misích, o přípravách na ně, ale také o vztazích ve vojenských kolektivech a na závěr odpověděl i na dotazy několika posluchačů.Ve čtvrtek 20. března bude hostem Zuzana Baudyšová, ředitelka Nadace Naše dítě.

"Každá mise je nebezpečná," uvedl Milan Schulc, který se vrátil z Kosova a nyní se připravuje na další misi do některé z afrických oblastí. Podle něj musí velitel vždy počítat s nejhorší variantou, která může nastat. V souvislosti s nedávným úmrtím českého vojáka v Afghánistánu Schulc uvedl, že pro velitele je v této souvislosti důležitá co nejreálnější příprava doma v polních podmínkách. To znamená fyzicky, psychicky i morálně se připravit na tu nejhorší možnou variantu. Vojenské kolektivy jsou podle Schulce vždy velmi semknuté jednotky, kde jsou vztahy velmi úzké a osobní a tragická událost hluboce zasáhne všechny v této jednotce.

"Působení našich jednotek kdekoliv v zahraničí jednostranně deklaruje vůli a touhu politické reprezentace ČR a většiny tohoto národa přihlásit se k obraně nějakých kulturních, historických a politických tradic, kterých odkaz neseme. Jednoduše proto, že jsme součástí nějakého evropského prostoru. Nemůžeme donekonečna jenom sedět s rukama v klíně a čekat, že to udělá někdo za nás," uvedl v Dopoledním Radiožurnálu Milan Schulc.

Na přípravě jednotek na zahraniční mise se podle Schulce podílí téměř celá armáda. "Konkrétní příprava na danou misi trvá zhruba tři čtvrtě až jeden rok. Nicméně my, protože dlouhodobě známe případné destinace našeho působení, spoustu věcí a zpětně i zkušeností zapracováváme do našich programů přípravy, které realizujeme sami a nečekáme na vlastní přípravu před konkrétní misí. Musíme se připravit po stránce psychologické, musíme mít jazykové znalosti, kulturně-historické informace o dané destinaci. A také výcvik v taktice a dalších odbornostech se přizpůsobuje zvláštnostem v jednotlivých misích," upřesnil Schulc.

Na otázku Lucie Výborné, pro koho je mise náročnější, zda pro vojáky, kteří odcházejí nebo pro rodiny, které zůstávají, Schulc odpověděl: "Pro rodiny je to stejně náročné. Zůstanou sami a je na nich stále psychický tlak, že se jejich blízký nemusí vrátit vůbec nebo, že bude zraněn. Spousta dobrých vojáků by bez podpory svých blízkých nemohla svoji funkci dobře vykonávat. A za to jsme jim vděčni."

Záznam celého rozhovoru s Milanem Schulcem si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: kbr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...