Mezigenerační setkání jsou cennou zkušeností. Naším mottem je ‚Srdce nemá vrásky‘, říká zakladatelka nadačního fondu

15. říjen 2022

Stáří obecně vytěsňujeme a máme ho zahalené mlhou. Mezigenerační setkání ale přináší konkrétní vztahy mezi jednotlivými dětmi a seniory, které jsou prospěšné oběma stranám, shodují se místopředsedkyně správní rady nadačního fondu Senior Inn a jeho spoluzakladatelka Jolana Jakoubková a předseda správní rady Martin Navrátil. "Nejdůležitější v životě jsou emoce, které jsou mnohdy utlačovány rozumem."

Snažíte o udržení sociálního kontaktu i u lidí starší generace. Jak funguje mezigenerační setkávání?

Ve dvou rovinách. Jednou je program Povídej, kdy se potkávají děti ze školek přímo v domově seniorů, případně ve školce, se skupinami nejen seniorů, ale i mentálně znevýhodněných osob. Dělají spolu naplánované činnosti jako jsou vyrábění, tanec či zpěv.

Někdy to jsou i výlety, podnikli jsme například společný výlet do zoologické zahrady. Druhý program se nazývá Přečti. "Čtecí babičky" chodí jednou týdně do školky a tam dětem čtou, povídají si s nimi a případně s nimi stráví celé odpoledne.

Čtěte také

Bývá to podle vaší zkušenosti spontánní? Dokážou si to ti lidé užít, i když je to tak organizované?

V domovech seniorů jsou vybraní ti senioři, kteří jsou zdravotně schopni toto absorbovat, a zároveň ti, které to baví, nikdo tam není z donucení a není to povinností.

V denních stacionářích organizujete také školení mediální gramotnosti seniorů. Je o ně zájem?

Je o ně překvapivě velký zájem. Začali jsme v době koronaviru, i když to pak zabralo trochu více času, protože jsme museli dodržovat veškerá pravidla. 

Školení se týkala především bezpečné práce s telefonem, počítačem, tabletem, rozeznávání dezinformací a případně užitečných aplikací, což v době koronaviru byly například aplikace Tečka, Záchranka nebo Jízdní řády, dále šlo o informace o ochraně osobních údajů. Sešla se tam celá škála seniorů až do 90 let, kteří používají chytré telefony a jsou zvyklí tato zařízení používat.

Máte dost dobrovolníků pro návštěvy v domovech seniorů?

Dobrovolníci se nám příliš nehlásí. Zatím hledáme spíše v okolí známé a případně příznivce, kteří s námi pravidelně spolupracují, takže budeme rádi, pokud získáme další dobrovolníky. Přihlásit se mohou na našem na webu.

Jak to funguje? Někdo se přihlásí, vybere si osamělého dědečka nebo babičku a zajde si s nimi popovídat?

Většinou to probíhá na půdě domovů pro seniory, kteří vítají tyto aktivity navíc, především o víkendu, protože nemají pravidelný program. 

Čtěte také

Jak důležité je, aby takový kontakt byl opakovaný a trvalý?

Je to určitě důležité, protože jde i o seniory s poruchami jako je například demence. Pro ně jsou pravidelnost a stálý režim důležitý.

Kdyby tedy někdo z našich posluchačů pojal nápad, že se zapojí, jak vás nejjednodušeji může kontaktovat?

Nejjednodušeji formulářem přes webové stránky seniorinn.cz, případně telefonicky. 

autoři: Vladimír Kroc , vpl
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...