Merz je nadšený Evropou. Není jisté, zda bude Brusel nadšený Merzem, říká německý novinář
Německo v neděli čekají klíčové volby, které rozhodnou mimo jiné o osobně nového spolkového kancléře. Velmi pravděpodobně se jím stane šéf Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz. Novinář listu Süddeutsche Zeitung se domnívá, že Merz oproti dosavadnímu kancléři Olafu Scholzovi dokáže lépe komunikovat s dalšími unijními lídry. Zároveň by ale podle něj svým přístupem mohl ohrozit plnění migračního paktu.
Postavení Německa v Evropské unii po třech letech vlády kancléře Olafa Scholze je podle Brösslera mnohem slabší, než bylo za doby Angely Merkelové. Myslí si, že Scholz neumí v rámci Evropské unie dobře komunikovat a nacházet spojence. A Merz, jehož CDU/CSU aktuálně jednoznačně vede v průzkumech voličských preferencí, má ambici to změnit.
„Evropa potřebuje nutně silné centrum. Tím nikdy nebyla jenom Evropská komise, jenom Brusel. Bylo by dobré, kdyby se Německo a třeba Francie a Polsko daly dohromady a byly tím silným centrem,“ navrhuje Brössler, který v minulosti působil jako zpravodaj listu Süddeutsche Zeitung v Bruselu a nyní německou politiku sleduje přímo v Berlíně.
Migrační pakt v ohrožení
Zároveň připomíná, že Merz slibuje výrazné přitvrzení německé migrační politiky, což bude mít důsledky pro sousední země i pro celou Evropskou unii. „Už dal jasně najevo, že chce změnit jisté věci, například co se týká migrační politiky. A myslím, že to bude dost kontroverzní. Uvidí se, jestli nadšení v Evropě Fridrichem Merzem bude tak velké, jako jeho nadšení Evropou,“ zamýšlí se novinář.
Čtěte také
V ohrožení by tak mohlo být plnění celého migračního paktu, který Evropská unie po dlouhých letech vyjednávání finálně schválila loni. „Roky a roky se o tom jednalo. Německo se snažilo, aby došlo k nějakému férovému kompromisu přijatelnému pro všechny. Kdyby teď Německo v očích druhých jednalo egoisticky, tak by to asi znamenalo, že k tomu paktu nedojde,“ spekuluje Brössler.
Bude Merz i po volbách pokračovat v koketování s krajní pravicí? Jak se k německým volbám staví šéfka Evropské komise a Merzova spolustranička Ursula von der Leyenová? A jak zásadně může výsledek hlasování ovlivnit člen nové americké administrativy Elon Musk? Poslechněte si nejnovější Bruselské chlebíčky.
Související
-
Musíme vývoj sledovat. S Německem jsme ekonomicky propojeni pupeční šňůrou, říká politolog
Německá vládní trojkoalice vedená sociálním demokratem Olafem Scholzem je v troskách. Mohou němečtí voliči počítat s předčasnými volbami do Bundestagu?
-
Braun: Evropská komise je čím dál víc krizový manažer. Každý komisař by doma měl být hlasem EU
Poslechněte si Bruselské chlebíčky s Danielem Braunem, končícím šéfem kabinetu dnes už bývalé české eurokomisařky Věry Jourové.
-
Německo už není evropským lídrem. Scholzovi se tragicky nedaří komunikovat, hodnotí analytik
Německo se v posledních měsících při vyjednávání klíčových otázek EU ocitá často v opozici. Z čeho jeho rezervovaný postoj vychází? A vede to k posílení role Francie?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Černochová chce od července zvýšit vojákům výplaty o několik tisíc. Metnar kritizuje načasování
-
Havlíček: Tlačme, až obchodně vydírejme KHNP, jsou to naše peníze. ‚Jak na tureckém trhu,‘ reaguje Vlček
-
Hokejisté Komety Brno zvítězili na ledě Karlových Varů 1:0, po šesti letech postoupili do semifinále
-
Ferrari v reakci na Trumpova cla zdraží své vozy v USA. Cena některých modelů vzroste i milion korun