Marie Skálová

5. říjen 2011

Před několika dny se vrátila z Etiopie, ale byla také v Barmě nebo na Haiti. Řeč je o vedoucí humanitárních misí společnosti Člověk v tísni Marii Skálové, která byla středečním hostem Radiožurnálu. Moderátorka Lucie Výborná se jí ptala především na hladomor v Somálsku a situaci v uprchlických táborech.

„Pracovali jsme hlavně v uprchlickém táboře v poušti, kde bylo okolo 40 stupňů. Byl to silný zážitek,“ nastiňuje Marie Skálová své dojmy. „V etiopském Kelafu je asi 13 tisíc uprchlíků, kteří jsou v hrozném stavu. Přišli bez oblečení a jídla. Většinou jde o ženy s dětmi,“ popisuje s tím, že díky pomoci lidí, kteří přispěli na sbírku Člověka v tísni, se podařilo rozdat 350 tun jídla a navíc také například kanystry na vodu, deky, tablety na čištění vody a podobně.

„Opravujeme studně, a tak se situace trochu lepší, ale lidé pořád bojují o přežití,“ zdůrazňuje Marie Skálová. Lidé v táborech se podle ní nacházejí v bezvýchodné situaci. „Nechtějí se vrátit domů, protože se bojí, ale jsou vstřícní. Procházela jsem se táborem a bavila se s nimi. Všichni mi chtěli vyprávět své příběhy,“ líčí život v uprchlickém táboře.

„Hodně se při cestách učím. Jde v podstatě o manažerskou prací, kterou spojuji s cestováním a něčím, co mi dává smysl,“ shrnuje náplň své práce. „Poznávám lidi s odlišnou mentalitou a dostávám se do míst, kde můžu být nápomocná,“ zmiňuje pozitiva.

Marie Skálová z Člověka v tísni se před několika dny vrátila z etiopského Kelafu

Jak jí při práci pomáhá její studium etnologie? A jak spolupracuje s novináři? Kde vidí klíč k vyřešení situace v Somálsku? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Marií Skálovou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio