Lucie Výborná: Mise Afghánistán. Vojenská základna v Kábulu připomíná stát ve státě

15. listopad 2018

Jak žijí čeští vojáci na misi v Afghánistánu? Co všechno obnáší příprava na patrolu mimo základnu? A nakolik se vojáci přátelí s místními obyvateli? Lucie Výborná a reportér Tomáš Černý se to vydali zjistit. Přímo na vojenskou základnu v Kábulu.

Do Kábulu ovšem zamířili s jedním mezipřistáním, a to na základně Bagrám. Už v letadle se přitom dali do řeči s několika českými vojáky, kteří využili příležitosti a po obou reportérech poslali svým kamarádům na základnu dárek.

„Obvykle se vozí obrázky od dětí nebo sladkosti. Nejvíc ale vojáci chtějí tabáky na žvýkání. Na rozdíl od kouření může člověk žvýkat všude,“ vysvětlují.

Člověk se snadno ztratí

Teď už ale rychle na základnu do Kábulu. Ta na první pohled připomíná stát ve státě. „Jde o smíšený provoz, především kvůli jednotlivým kontraktorům – tedy civilům, které platí státy a kteří tu pracují ve prospěch buď států, nebo firem,“ popisuje voják, který oba reportéry po základně provádí.

Vítejte na základně v Kábulu

K dostání je tu veškerý sortiment, který si mohou koupit i lidé v Česku. A nechybí ani služby jako například kadeřnictví. „Tady vidíte truhlíky s květinami a lavičku,“ ukazuje průvodce. 

Co tu naopak není běžně dostupné, je pitná voda. „V umývárnách je užitková voda, která je na rozdíl od Česka dotovaná solí, proto je nepitná. Na základny se tak musí rozvážet balená pitná voda.“

Pravidelné reportáže Lucie Výborné z Afghánistánu uslyšíte už od pondělí 19. 11. v Ranním Radiožurnálu po 8:45

Jak se ukazuje, na základně, kterou Češi sdílejí s Australany, Španěly a Brity, je průvodce nutný. Ztratit se tu totiž dá velmi snadno.

Spustit audio

Související