Literární i vlastivědné omalovánky z Krkonoš. Díky vydavatelství OBLAK se s nimi učí děti ve školách
Překladatelka Blanka Kučerová založila vydavatelství OBLAK před několika lety. Kromě vlastivědných omalovánek a slepých map z Krkonoš se věnuje i těm literárním, inspirovala se mimo jiné Babičkou nebo Májem Karla Hynka Máchy. Původně vystudovala kroatistiku a překládala například hry chorvatského dramatika Mira Gavrana. Kde všude zanechali v Krkonoších svůj odkaz Harrachové? A jak literární omalovánky vznikaly? Poslechněte si rozhovor.
Proč zrovna název OBLAK?
A proč ne Medvídek…. (smích). Původně jsem chtěla odkázat na místo, kde žiji, a tak jsem chtěla, aby se vydavatelství jmenovalo Medvěd. Pak jsme ale zjistili, že už někdo měl daný nápad před námi a švagrovou napadlo, že by se to mohlo propojit s mým jménem. Takže omalovánky Blanky Kučerové – OBLAK.
Rok 2023 je rokem Harrachů. Jak se Harrachové zasloužili o rozvoj Krkonoš?
Myslím, že to je patrné na každém roku. Alespoň tedy mně, protože o tom mám hodně načteno, nacestováno, nakoukáno. Začněme například Harrachovem a sklárnou na Novém Světě, která je datována od roku 1712. Měli tam také svůj letohrádek, byla to taková větší roubená chalupa, která ale vyhořela.
Čtěte také
Z Harrachova můžeme pokračovat do Rokytnice, odkud vede železniční dráha do Martinic, kterou nechal vybudovat právě Jan Nepomuk Harrach. Měli také zájem na vybudování železáren, ne tedy nějakých velkých hutí, ale železná ruda se v Krkonoších těžila. Tkalo se tam také plátno, harrachovské sklo se vyváželo do celé Evropy i světa.
Když jsem studovala váš životopis, říkala jsem si, že chorvatština je tím, co vám otevřelo dveře úplně ke všemu, co máte v životě ráda – cestování, divadlo, krása, psaní a vlastivědné a dějepisné poznámky… Nebo se mýlím?
To ne, moji rodiče si ze mě v pubertě dělali legraci, že jsem jim zkazila dovolenou v Jugoslávii, protože nedostali devizový příslib. Jak to dostanete do povědomí, asi vás to tam pak táhne. Když jsem byla na gymnáziu a měla poprvé zlomenou nohu ze skibobu, odjela jsem jako delegátka na brigádu do Chorvatska. Za tři týdny jsem se naučila chorvatsky a vystačila si s tím na celé léto. A s druhou zlomeninou a šrouby v noze jsem se přihlásila na slavistiku do Brna.
Učí se podle vašich omalovánek, myslím tím především ty literární, i například ve školách?
Učí, to se povedlo díky covidu. Všichni nejsou nadšení z toho, že jsme byly prakticky dva roky zavření doma, kdyby ale této školní odmlky nebylo, nejspíše by nevznikl Jirásek v omalovánce - myslím tím Staré pověsti české, které jsme obohatili o slepé mapy Prahy a Česka. Také by asi ten samý rok záhy nevznikl i Máj Karla Hynka Máchy v omalovánce.
Rok předtím, než covid začal, jsme vydali Babičku a dva roky předtím Kytici Karla Jaromíra Erbena. Kytici trvalo dlouho, než se rozjela, ale Babičce hodně pomohla televizní série, v internetovém algoritmu zafungovaly hashtagy a lidé nás začali hledat, nacházet a vybarvovat a učit se podle nich.
Čtěte také
Když pojedeme na prodloužený víkend do Krkonoš, kde bychom se měli zastavit?
Ve Vysokém nad Jizerou, to je taková krkonošská kulturní mekka.
Kam se sjížděla prvorepubliková smetánka. Asi bychom zde měly zmínit i Viktora Dyka…
Určitě, je důležitou postavou první republiky. Do Vysokého jezdíval s Antonínem Sovou a brávali s sebou své literární a případně politické kolegy. Je třeba zmínit také Karla Kramáře, který se u nás narodil. Náměstí nese jeho jméno a z nároží jeho domu shlíží busta. Z Vysokého pak do Poniklé, Jilemnice a Vrchlabí. Poté bych určitě zajela i na báječný Hrádek u Nechanic, když jsme už nakously rok Harrachů. Kdybyste si výlet naplánovala na celý týden od Harrachova až k Hradci, hezky se to spojí.
Co stojí za vznikem vydavatelství OBLAK? Je chorvatština podobná slovinštině? A jak se daří Krakonošovi? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Divadlo je krásné, ale obraz je napořád, říká malující herec Filip Čapka k výstavě Face to Face
Herec Filip Čapka se pro herectví narodil. Zajímat ho ale začaly i štětce. S fotografem Jiřím Machtem nyní pořádá výstavu portrétů Face to Face v pražském Rock Café.
-
Stres z války zaháněla Anna malováním. Teď chystá v Táboře benefiční výstavu Andělé pro Ukrajinu
Devětadvacetiletá Anna Kulbanská uprchla s malým synem před válkou a našla zázemí v Táboře. Chystá tam benefiční výstavu svých obrazů, kterou chce pomoci své zemi.
-
Intimní portrét vztahu Pabla Picassa s jeho první dcerou Mayou je k vidění v Paříži
Milující otec a zároveň geniální malíř. Pařížské Picassovo muzeum představuje výstavu věnovanou vztahu mezi tímto umělcem a jeho prvorozenou dcerou, Mayou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.