Lampář: Karlův most je jediný most na světě osvětlený plynem. Za rok ponesou oheň i světlonošky na Čechově mostě
Na Karlův most se vrátil lampář a znalec plynové historie Jan Žákovec. „Já jsem nejvyšší a kolega nejstarší lampář na světě,“ směje se. V Evropě se plynové lampy rozsvěcí dálkově nebo pomocí časových rozžehovačů. U nás máme lampáře pouze v Praze. Čím je toto povolání specifické a které další mosty se dočkají návratu plynových prvků?
Oheň patří k lidstvu od pradávna, v lampě jich hoří šest. Má jiný charakter než elektřina, vysvětluje lampář kouzlo svítiplynu
Jak to bylo a jak je to dnes s plynovými lampami?
Téměř celé devatenácté století osvětloval svítiplyn ulice, parky nebo interiéry i v divadlech. Stavovské divadlo osvětlovaly plynové lustry ještě na začátku dvacátého století. V roce 1944 u nás bylo téměř 10 tisíc lamp. Poslední lampy na svítiplyn se převedly na elektriku v roce 1985 a vypadalo to, že šlo o slepou uličku ve veřejném osvětlení. Přesto v řadě evropských měst plynové lampy dodnes svítí. Praha se rozhodla, že je do centra vrátí někdy v roce 2002. Od té doby přibylo 1671 plynových luceren a plánují se další, třeba na Malostranském náměstí.
Je náročné udržet je funkční?
V minulosti měli údržbáři žebříky, což dnes nejde, takže se používá plošina. Na Karlově mostě fouká, tak se lampy často podaří rozsvítit až na druhý pokus. Zároveň jsou často ucpané hořáky: lezou nám do nich jepice nebo pavouci. Jednou do lampy dokonce narazila labuť a hasiči ji museli pomáhat vyprostit. Ve výjimečných případech můžeme dát tyč z ruky: zejména děti mají zájem si lampu rozsvítit. Je to zážitek, který si budou pamatovat celý život.
Proč se plynové lucerny na Karlův most vrátily?
Při rekonstrukci Karlova mostu v roce 2009 se uvažovalo o způsobu osvětlování. Efekt se posuzoval podle pohledu na Karlův most z Pražského hradu a zvítězil svítiplyn. Karlův most je jediný most na světě osvětlený plynem. Je to oheň, v lampě jich hoří šest. Oheň patří k lidstvu od pradávna a má jiný charakter než elektřina. Možná proto v řadě měst vydržel dodnes.
Také na Čechův most by se měly vrátit bronzové sochy světlonošů...
Je to pravda. Také býval osvětlen plynovými lampami a dvě světlonošky v levé části mostu drží pochodně, ze kterých měl hořet plyn. Napravo jsou zase hydry, aby chrlily vodu. Záměr architekta se ale po první světové válce nezrealizoval a Praha ho teď chce oživit. Jde o použití plynu pro dekorativní účely. Světlonošky projdou restaurátorským průzkumem. Vrátí se do nich plynová technologie a budou hořet plameny. Byl by to nádherný pohled, s realizací se počítá příští rok.
Co všechno v minulosti poháněl plyn? Jaká je budoucnost takzvaného zeleného plynu? A jaké rarity jsou k vidění v Plynárenském muzeu? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Řecká filmová bohyně zachránila památku. Stará aténská plynárna se změnila v Technopolis
Na dohled od antických památek stojí areál bývalé továrny na svítiplyn. Její komíny, spalovny i zásobníky jsou součástí technického muzea a kulturního centra Technopolis.
-
První elektrické pouliční osvětlení prosvítilo před 125 lety Jindřichův Hradec
Dnes je to přesně 125 let, kdy se na našem území rozsvítily první elektrické žárovky veřejného osvětlení. Tato událost se stala na jihu Čech, v Jindřichově Hradci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pozitivní fotografie a společný zpěv. KLDR vítá turisty, ale jen ty z Ruska. Volný pohyb nemají
-
Fotbalisté Jablonce remizovali s Olomoucí 0:0, upevnili si tak páté místo. Dukla vyzve Slavii
-
Zemětřesení trvalo dvě minuty. Myanmar už požádal o mezinárodní pomoc, říká český diplomat
-
‚Slintavka a kulhavka neexistují.‘ Zemědělský svaz varuje před dezinformacemi šířenými na sítích