Kubilius připravuje EU na válku, aby byl v Evropě mír. „Rusko může zaútočit za pár let,“ říká „mírový komisař“
V prosinci se stal historicky prvním eurokomisařem pro obranu a jeho úkolem je zvýšit obranyschopnost Evropské unie, prohloubit spolupráci obranného průmyslu v Evropě a sehnat na obranu výrazně víc peněz než v současnosti. Podle Draghiho zprávy bude nutné do ní v příštích deseti letech investovat 500 miliard eur. „Nejdůležitější a nejtěžší ale bude zabránit ruské agresi,“ tvrdí exkluzivní host Bruselských chlebíčků, eurokomisař Andrius Kubilius.
Rok 2030 je tím rokem, kdy by podle litevského eurokomisaře mohlo být Rusko připravené napadnout některý ze států EU nebo NATO v Evropě. „Vycházím z informací zpravodajských služeb velkých členských zemí, jako je Německo. A ty o tom takhle mluví,“ popisuje Andrius Kubilius.
„Beru to velmi vážně. Z mého pohledu by bylo velkou chybou nebrat tyto predikce jako základ pro utváření naší obranné politiky,“ dodává s tím, že ruská válečná ekonomika je schopná za půl roku vyprodukovat tolik výzbroje, jako má v současnosti celá německá armáda, a za tři měsíce jí vyrobí tolik, kolik státy NATO za rok.
Putin v pokušení
„Rusové dobře vědí, jak na tom jsme a jaké jsou naše schopnosti. A můžou dojít k závěru, že jsme slabí a můžou být v pokušení to otestovat. Jak by to dopadlo, zdali bychom vyhráli, nebo trpěli? Kdo ví. Ale je mnohem lepší to Putina vůbec nenechat zkusit,“ soudí bývalý litevský premiér a do konce listopadu europoslanec z frakce evropských lidovců, který má v nové Evropské komisi kromě obrany na starosti také vesmír.
Pokud se podle něj EU neshodne na tom, že tato hrozba je reálná, a nezačne se na ni připravovat, může zopakovat chybu evropských mocností z 30. let minulého století.
„Kdy Churchill skoro sám objížděl Británii a Evropu a varoval, že se blíží válka a že se Hitler na ni chystá, vyrábí tanky, vojenské lodě a letadla. Tehdejší Británie a Francie ale tvrdily, že válka nebude. A my víme, jak to skončilo. Nejprve přišla Mnichovská dohoda, která rozbila Československo. Pro mír – to byla tehdejší mantra. A co bylo potom, to taky víme,“ připomíná vývoj vedoucí k rozpoutání druhé světové války.
Ne militarizace, ale mír
Andrius Kubilius chce podle svých slov unii na takovou eventualitu připravit. Při zvyšování evropské obranyschopnosti by se měla zaměřit na pět klíčových oblastí: vytvořit jednotný evropský obranný trh, víc investovat do obranných technologií a do obrany jako takové, víc spolupracovat v obraně a zvýšit politickou vůli a ochotu převzít větší odpovědnost za svou obranu a nespoléhat se jen na USA.
Čtěte také
Rozpracovat tyto body má tzv. Bílá kniha o budoucnosti evropské obrany, kterou 68letý eurokomisař chystá spolu s novou šéfkou unijní diplomacie Kajou Kallasovou jako jednu z klíčových iniciativ nové Komise v prvních sto dnech jejího fungování. Představit ji mají někdy na začátku roku 2025.
„Mojí hlavní prací bude udělat všechno pro to, aby se do Evropy vrátil udržitelný mír a vydržel už napořád. Jak říká staré latinské přísloví: Chceš-li mír, připravuj se na válku,“ přibližuje motto své mise Kubilius, který se při slyšení v Evropském parlamentu označil za mírového komisaře a odmítl, že by chystal militarizaci Evropy.
Kde chce Andrius Kubilius získat potřebné stovky miliard na evropskou obranu a jak se chystá změnit fungování evropského obranného průmyslu? Jak se mu spolupracuje s estonskou šéfkou unijní diplomacie, se kterou se dělí o velkou část své práce? Už si vykolíkoval svůj vlastní prostor? A v čem se nejvíc liší práce v Evropské komisi od europarlamentu?
Poslechněte si nejnovější Bruselské chlebíčky.
Související
-
Týdny učení, nervy i politika. Vše o zákulisí „grilování“ budoucích eurokomisařů
Poslechněte si speciální Bruselské chlebíčky o průběhu veřejných slyšení kandidátů na nové evropské komisaře.
-
Evropa musí plnit sliby dané Ukrajině. Týká se to i české muniční iniciativy, říká velvyslankyně
Co Ukrajina v současnosti nejvíc potřebuje a proč by Evropa měla přidat v plnění slibů? Poslechněte si Bruselské chlebíčky z mezinárodní bezpečnostní konference GLOBSEC.
-
Unijní diplomacii přebírá ,Železná lady Pobaltí’. Kreml na ni vydal zatykač, známá je díky jeho ostré kritice
Když měla Kallasová popsat, co ji během pětiletého mandátu čeká, v dopise Evropskému parlamentu mimo jiné uvedla, že je odhodlána čelit čínské „nekalé konkurenci“ a ruskému „imperialistickému snu“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.