Kriminalista Josef Mareš nejen o případech 1. oddělení: Emoce musíte při vyšetřování odfiltrovat

11. leden 2016

Šéf oddělení vražd Josef Mareš byl znám z médií jako policista s kamennou tváří, ale v současné době se proslavil jako spoluautor scénáře k seriálu Případy 1. oddělení. Svou slávu nese špatně, ale, jak vysvětluje v Hostu Radiožurnálu, nedá se proti ní bojovat.

„Nelituji, že jsem do toho šel,“ tvrdí o psaní scénářů z prostředí kriminalistiky. Uznává sice, že kvůli tvůrčí činnosti získal spoustu kritiků, ale také kamarády. A pokud jsou na televizních obrazovkách vidět emoce, v práci se jim vyhýbá.

„Emoce musíte odfiltrovat, jinak by to člověk nemohl dělat,“ vysvětluje Josef Mareš s tím, že je to sice těžké, ale nutné. Svou práci si však občas nosí domů. „Když je případ emocionálnější, člověk si neodpočine a myslí na něj pořád,“ přiznává. A tak policista myslívá na případy doma i s kamarády u piva.

Při psaní scénářů vychází ze zkušeností a policejních postupů, ale zároveň se snaží zobecňovat, a tak přesnou kuchařku v seriálu například ze seriálu Případy 1. oddělení nevysledujete. Naštěstí se pachatelé dopouštějí chyb, jak ostatně Josef Mareš také připomíná v rozhovoru s moderátorem Petrem Králem. „Když byl pachatel na místě, víme o tom. Na nás je, abychom našli stopy, které to prokáží,“ nastiňuje.

Čtěte také

Policista se ovšem musí ubránit i pocitům křivdy. „Policista je na místě a má jiný pohled než soudce nebo státní zástupce,“ říká k tomu. Stalo se dokonce, že se pachatel policistovi na místě přiznal. Jenže v Česku nesmí policista vystupovat v roli svědka. „Soudce výpověď nepřijal,“ dodává Josef Mareš.

Josef Mareš, šéf oddělení vražd

Zajímá vás víc? Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio