Koupit, nebo pronajmout? České firmy se učí hospodařit ekologicky, pronájem může začít hrát prim
Umíte nakupovat ekologicky? Institut cirkulární ekonomiky nyní učí jak firmy, tak jednotlivce, jak by mělo vypadat takzvané cirkulární nakupování. „Vyplnily se nám sny, je jasně vidět, že si jak firmy, tak jednotlivci uvědomují, že to, jak nakupujeme, to, jak zadáváme zakázky, má obrovský význam,“ raduje se ředitelka institutu Soňa Jonášová.
Čtěte také
Nedávno začal první z kurzů Institutu cirkulární ekonomiky, a to na téma cirkulární zadávání. Kurz kombinuje znalosti cirkulární ekonomiky se způsobem, jak nakupovat. Přihlásilo se do něj 40 účastníků a další neustále přibývají.
Na kurzu se, zjednodušeně řešeno, účastníci učí, jak nakupovat cirkulárně. Ať už pro firmu, nebo pro domácnost. „Nejrůznější principy, znalosti certifikací a metod, které nám pomohou odhadnout, co je ekologické, potřebují i jednotlivci. Je to také něco, v čem jednotlivci vidí příležitost pro svůj kariérní rozvoj.“
Účastníci kurzu z řad firem zase objevují nové způsoby, jak přistupovat k zakázkám. „Baví mě, když firmy zvažují, co nemusí vlastnit, ale co potřebují jako službu – třeba tiskárny. Všechny korporace automaticky nakupují elektroniku, přitom málokdo potřebuje vlastnit stovky kusů daného vybavení! Stačilo by, aby se tiskárny pronajaly. Je to levnější i komfortní,“ říká ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky.
Čtěte také
Komplexní řešení a servis
Podobný přístup – tedy vybavení spíše pronajímat než nakupovat – je ale v českých firmách stále spíše ojedinělý. Důvod? Zástupci firem dodnes nevěří tomu, že princip pronájmu může fungovat.
„Dá se to demonstrovat na nábytku. Pronajatý nábytek v nás budí strach ho používat – co když se mu něco stane, co když urazíme roh? Dnes už jsou ale služby tak komplexní, že jsou perfektně pojištěné a člověk se nemusí vůbec obávat,“ popisuje Soňa Jonášová.
Jak tento koncept souvisí s cirkulárními kancelářemi nebo cirkulárním stavebnictvím? Poslechněte si celý podcast Budoucnost R.
Související
-
Pandemie v Česku odkryla nebývalý potenciál. Jak ho využít po krizi?
Českou i světovou ekonomiku čeká po pandemii propad. Principy spolupráce a podpory českého know-how, které krize ukázala, jsou ale důvod k optimismu, tvrdí Soňa Jonášová
-
Odpad je absence kreativity, tvrdí propagátor cirkulární ekonomiky a zakladatel unikátního tržiště
Obejdeme se v budoucnosti zcela bez odpadů? Podle Cyrila Klepka, zakladatele digitálního tržiště s odpadem Cyrkl, se k tomu můžeme minimálně přiblížit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.