Klasické kanceláře jsou na ústupu. Proč by firmy měly začít uvažovat o udržitelné variantě?

22. říjen 2020
Podcast Budoucnost R

Mnoho zaměstnanců se opět přesunulo na home office. A těžko říct, kdy se do svých kanceláří vrátí – pokud vůbec. Pandemie totiž zřejmě uspíšila odklon od velkých kanceláří, ve kterých sídlí jediná společnost, směrem k efektivnějšímu využívání prostor. „Jsou obory, kde to jde trochu hůř, ale u lidí, kteří standardně práci vykonávají z kanceláře, to jde,“ potvrzuje Laura Mitroliosová ze společnosti CIRA Advisory.

Čtěte také

Už dlouho se hovoří o tom, že klasické kancelářské domy jsou na ústupu. Ještě nedávno hlavně kvůli coworkingovým prostorům, v poslední době pak především kvůli rozvoji home office. „Trochu jsme to urychlili,“ souhlasí Laura Mitroliosová. „Cesta k digitalizaci a zefektivnění procesů je cesta, kterou se vydávají všechny firmy.“

Běžné náklady na klasické pracovní místo ve firmě jsou dost vysoké – a platí je firma. „Kromě toho, že musí zaplatit mzdu, sociální a zdravotní, tak musí zaplatit i místo, které zaměstnanci dává k dispozici. Spousta firem si spočítala, že je efektivnější a levnější umožňovat práci na home office.“

Lidé jsou efektivnější, když jim k tomu dáme podmínky a přizpůsobíme pracovní režim jejich domácím podmínkám.
Laura Mitroliosová

Laura Mitroliosová ze společnosti CIRA Advisory

Tento moderní trend jde podle ní proti jinému trendu, který dosud především v České republice převládal – totiž proti představě, že zaměstnance je třeba mít neustále pod kontrolou. „Vnímám, že lidé jsou z takového přístupu spíš frustrovaní, než že by od devíti do pěti pracovali na 120 procent.“

Sdílené kanceláře

Ani současný vývoj ale prý nenasvědčuje tomu, že by práce z kanceláří zanikla zcela. Spíše se ukazuje, že firmy budou mít snahu nakládat s pracovními místy (i s celými budovami) udržitelněji. A to z finančních důvodů. 

Udržitelnost jde často ruku v ruce s ekonomickou úsporou.
Laura Mitroliosová

„Firmy hledají úspory všude možně. Když budovu vlastní nebo ji pronajímají, chtějí ušetřit na provozu a navrhnout ekologičtější řešení, které často přináší i finanční úsporu. Druhá věc je, že kancelář může fungovat trochu jinak, nemusí jít o kancelář jediné společnosti, ale může být sdílená napříč společnostmi. Lidi chtějí jít někam pracovat, když mají tu potřebu, ale chtějí mít volnost se rozhodnout, zda jít do práce, nebo práci udělat z domova,“ popisuje Laura Mitroliosová.

Udržitelná kancelář by podle ní měla vznikat už při návrhu budovy, ve které se nachází. Jak tedy cirkulární kanceláře souvisejí s cirkulárními budovami? A skutečně je v cirkulární ekonomice budoucnost? Poslechněte si celý podcast Budoucnost R.

autoři: Vojtěch Koval , als
Spustit audio

Související