Korupce dopravních policistů ve Vratinově

11. říjen 2007
Pod kůži

Pěknou ostudu si uřízli dopravní policisté z Vratimova. Malá služebna se v minulých dnech stala snad nejslavnější v celé republice. Deset tamních policistů zatkla Inspekce ministra vnitra. Spolu s městským strážníkem ze Šenova jsou podezřelí ze zločinu, o kterém si veřejnost šeptá, ale dokázat se ho podaří jen málokdy. Brali od řidičů úplatky za přestupky v dopravě.

Andrea ČÁNOVÁ:
Cesta vedoucí nedaleko Ostravy. Po ní jede řidič, kterého zastavuje hlídka, a pronáší typickou větu.

policista:
Dobrý večer, předložte mi doklady potřebné k řízení motorového vozidla.

Andrea ČÁNOVÁ:
Jenže konec takovéto kontroly už moc typický není. Za přestupek policisté žádají pokutu, nevypisují ale bloček a bankovky končí v jejich kapsách. A navíc jsou, mírně řečeno, otrlí. Příklad? Šofér u sebe nemá peníze, tak ho pošlou k bankomatu. Jinou řidičku zase žádají, aby jim místo finanční sankce koupila lahve alkoholu. A muže, který převážel do sběru nepotřebné věci, posílají, aby to ve výkupně prodal a utržené peníze jim dal. To vše má na svědomí desítka policistů z Vratimova a jeden strážník ze sousedního Šenova. Tak rozsáhlou kauzu krajský žalobce Alois Dlouhý nepamatuje.

Alois DLOUHÝ, krajský žalobce:
Jedná se o nejrozsáhlejší případ korupce v řadách policie za posledních šest let.

Andrea ČÁNOVÁ:
Po stopě policistů, kteří přešli na dráhu zločinu, šla Inspekce ministra vnitra tři měsíce. Akce nesla krycí název Kostel a vše vyvrcholilo tento týden, kdy je zatli. Zpráva o zatčení vratimovských policistů způsobila na tamním oddělení pozdvižení. Ze stálé osádky zůstalo jen torzo. Na otázku, jaká tam panuje nálada, odpověděl policista sloužící na vrátnici stručně.

policista sloužící na vrátnici:
Špatná.

Andrea ČÁNOVÁ:
Znal jste je třeba vy konkrétně, ty chlapy?

policista sloužící na vrátnici:
Jasně. Sloužím, pracuji s nima patnáct let.

Andrea ČÁNOVÁ:
Vás to asi šokovalo všechny tady?

policista sloužící na vrátnici:
No, zbyla polovina.

Andrea ČÁNOVÁ:
Zbyla vás polovina. Lidé z Vratimova na prvotní zprávy o obrovském zatýkání reagovali překvapeně.

obyvatel Vratimova:
To bych nečekal.

obyvatelka Vratimova:
Tohle tady ve Vratimově? To je šok.

Andrea ČÁNOVÁ:
V ulicích Vratimova ale zazněly i názory lidí, pro které korupce policistů překvapením nebyla.

obyvatelka Vratimova:
Někteří lidi si na ně stěžovali, že třeba dělají podrazy a takový to ...

Andrea ČÁNOVÁ:
Nedaleký Šenov je aférou otřesen také. Jejich městský strážník totiž v celé kauze hrál nečekaně klíčovou roli. Měl k dispozici mobilní, takzvaný pistolový radar. Absurdní je, že radnice ho koupila městské policii, aby chytala piráty silnic, kteří obec sužují.

Milana STOLINSKÁ, mluvčí šenovské radnice:
Zastupitelstvo v tom vidělo jako šanci zabezpečit větší bezpečnost občanům, dětem, protože víme, že v obcích ta rychlost je překračována.

Andrea ČÁNOVÁ:
Říká mluvčí šenovské radnice Milada Stolinská. Strážník si bral radar, když byl na služebně sám, ale nadřízení o tom nevěděli. Na využití přístroje totiž existuje přesný rozpis. Jenže zneužití zase tak těžké nebylo, přiznává šéf městské policie Roman Kulhánek.

Roman KULHÁNEK, šéf městské policie:
Ten radar není uzamčený v trezoru, on je dostupný všem strážníkům, všichni strážníci jsou poučeni, všichni strážníci jsou veřejní činitelé.

Andrea ČÁNOVÁ:
Radar společně s dalším přístrojem na měření alkoholu je klíčovým důkazem. Obě zařízení mají totiž paměť, takže se dá zjistit, kdy byly používány. Obviněný strážník je ve středních letech, má početnou rodinu a hlavně je starousedlíkem ze Šenova. Bydlí dokonce v domku nedaleko radnice i městské policie. Na místě se mi napoprvé nikoho zastihnout nepodařilo. Zvoním na zvonek pana městského strážníka, na dvorku se povalují hračky dětské. Haló, pane, haló. Nikdo neotvírá, tak zřejmě máme smůlu. Za chvíli jsem úspěšnější. Na dvorku vidím mladou ženu, ale nic říkat nechce. Dobrý den, na tu aféru co říkáte?

osoba:
Já se k tomu nebudu vyjadřovat.

Andrea ČÁNOVÁ:
A vy jste? Řidiči podle všeho dávali policistům peníze rádi. Vyhnuli se tak nepopulárnímu strhávání bodů. Uniformu už neobléká ani jeden z obviněných. Strážník odešel sám. Republikovým policistům dali výpovědi jejich šéfové.

moderátor:
Vratimovská korupční kauza a Andrea Čánová.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: ada
Spustit audio

Více z pořadu