Konečná pro letecký provoz mezi Ruskem a zbytkem světa, hodnotí sankce ekonomický expert

Česko přitvrzuje v opatřeních proti Rusku, jehož letadla od dnešní půlnoci nesmí přes nás přistávat ani přelétat. Celá Evropská unie se tak jako jeden blok staví na stranu zablokování celého vzdušného prostoru po ruské aerolinky a ruská letadla. „To zásadně komplikuje až znemožňuje pohyb ruských letadel. Spolu s dalšími sankcemi to vypadá jako konečná pro valnou většinu leteckého provozu mezi Ruskem a zbytkem světa,  uvádí partner společnosti Ernst&Young Petr Kováč.

Čtěte také

Tento krok zkomplikuje ale také dálkové lety všem ostatním aerolinkám, které budou muset měnit trasy. „Takové úplné uzavření letového prostoru pro Rusko je historicky bezprecedentní,“ upozorňuje. 

„O dlouhodobých dopadech lze jen spekulovat. Otázka bezpečnosti je nejdůležitější, ale vidíme i nárůst ceny leteckého paliva. To jsou všechno negativní prvky a je otázka, jak dlouho bude tento velmi nepříznivý čas trvat,“ konstatuje Petr Kováč.

autoři: Tomáš Pancíř , and
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.