Klíště se nevytáčí, ale vyviklává, vyvrací zakořeněný mýtus infektoložka Hana Roháčová

Primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová
Primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová

Víte, jaké nejnebezpečnější zvíře žije v českých lesích? Není to vlk ani divoké prase, ale obyčejné klíště. Hodně lidí proto, když najde přisáté klíče, začne panikařit. Primářka Hana Roháčová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce v Praze ale uklidňuje – ne každé infikované klíště znamená automaticky přenos onemocnění na člověka.

„Klíště se nevytáčí, ale vyviklává,“ zdůrazňuje Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.

„Klíště je tam přisáté, ne zavrtané jako šroubek. Nejlepší je ho přes igelitový sáček viklavým pohybem uvolnit, postižené místo vydezinfikovat a klíště vyhodit do odpadu nebo spálit.“

Infikované klíště nemusí znamenat nákazu

Podle primářky je naprosto zbytečné klíště posílat odborníkům, aby vyšetřili, zda je infikované. Pozitivní nález u klíštěte totiž ještě neznamená, že došlo k přenosu infekce na člověka.

Podle domácího testu klíštěte nikdo léčit nebude, říká lékařka Vilma Marešová

Klíště

Pozor na klíštata. Právě v tomto období jich je v přírodě hodně a mají zvýšenou aktivitu. Existuje proto vysoké riziko, že napadnou člověka. V současné době je ale možné koupit domácí testy, podle kterých si můžete zjistit, jestli jste se nakazili boreliózou.

A ani v případě, že se pacient potýká s příznaky, které by mohly indikovat nákazu například lymeskou boreliózou, nemusí být tato diagnóza správná. Dokonce i výsledky lékařských protilátkových vyšetření mohou být podle Hany Roháčové v řadě případů zavádějící.

„Protilátky v těle nejsou škodlivé, ale naopak je potřebujeme, jinak nás zkosí úplně všechno. Jejich přítomnost sama o sobě ještě nemusí znamenat akutní onemocnění,“ uklidňuje infektoložka.

Před meningitidou ochrání jedině očkování

Jednou z hrůzu nahánějících chorob současnosti je meningokoková meningitida neboli zánět mozkových obalů. V současné době se objevují desítky onemocnění za rok, ovšem až deset procent pacientů na ně umírá a trvalé následky má až dvacet procent.

Očkování způsobuje autismus? Za rozšířený mýtus může zmanipulovaná studie, říká lékařka

Vilma Marešová

Světová zdravotnická organizace varuje před staronovou hrozbou: do Evropy se vrátily spalničky. „Ochranu před spalničkami představuje populace, která je z devadesáti procent naočkovaná, toto číslo přitom klesá,” říká docentka Vilma Marešová z Infekční kliniky 2. lékařské fakulty a Nemocnice Na Bulovce.

„Zákeřnost onemocnění meningitidou spočívá v rychlosti, s jakou postupuje. To komplikuje i skutečnost, že příznaky prvních několik hodin připomínají běžnou chřipku. „Velmi rychle se ale rozvine do šokového stavu a postižený končí v bezvědomí,“ popisuje infektoložka nástup nemoci.

„Jde o velmi dramatické onemocnění a jedinou prevencí je očkování,“ zdůrazňuje Hana Roháčová. „I když pacient přijde včas a začneme okamžitě s léčbou, řadu pacientů už se nám nepodaří zachránit, protože infekce v těle během několika hodin napáchala nevratné škody.“