Kde pramení Amazonka? Výstava připomíná 20 let od obrovského úspěchu českých vědců
V pražském Karolinu začala výstava s názvem Amazonka. Připomíná úspěchy českých vědců při cestě za objevením pramenů „královny řek“ a vznikla u příležitosti životního jubilea jejího autora a kurátora, profesora Bohumíra Janského, geografa a hydrologa působícího na Přírodovědecké fakultě.
Amazonka je dlouhá přes 7000 kilometrů a její hlavní tok protéká celou řadou různých krajin. Pátrání po hlavním prameni Amazonky, které čeští vědci podnikli v roce 1999, proto nebylo ani zdaleka nic jednoduchého.
„Musíte začít družicovými snímky a poté leteckými snímky,“ popisuje Bohumír Jánský, který před 20 lety expedici do Peru vedl. „Nakonec musíte sestoupit na zem a měřit pomocí geodetických metod. Na jihu Peru mezi 4500 a 5500 metry nad mořem jsme postupovali na čtyřech řekách proti proudu a měřili jednotlivé úseky. Cílem bylo zjistit, který je nejdelší, který má největší plochu a kde je největší průtok vody.“
Právě to – totiž délka, plocha a průtok vody – jsou hlavní kritéria, podle nichž se určuje každá řeka. „Chtěli jsme přeměřit, co kdysi čeští jezuité v Peru naměřili za pomoci primitivních metod,“ dodává Janský.
Úspěchy českých vědců
Bohumír Janský nakonec během dvou expedic dokázal, že Amazonka nemá jediný pramen, ale že se jedná o pramennou oblast na severním úpatí pohoří Cordillera Chila. Poslední výzkumy potvrdily, že hlavním pramenem Amazonky je řeka Carhuasanta. Peruánská vláda pak Janskému za jeho činnost udělila zlatý řád a šlechtický titul.
Výstava vznikla ve spolupráci Univerzity Karlovy a její Přírodovědecké fakulty s ministerstvem kultury, Národním muzeem a dalšími partnery. K dispozici máte také 3D prohlídku.
Související
-
Pavouci, malpy, pirani a kormoráni. Takhle vypadá Amazonie z vody i z pralesa
Věděli jste, že rčení zvědavý jako opice, nemusí vždycky platit? Aspoň třeba v Amazonii to tak je.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.