Každý vůdce Ruska chce vstoupit do dějin. Jaderná zbraň je pojistka světového míru, tvrdí bezpečnostní analytik Bříza
V pátek 24. února si připomeneme první výročí ruské invaze na Ukrajinu. Vlastislav Bříza mladší, bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně, hovoří nejen o tom, jak důležitou roli hraje hrozba jaderného ničení v dějinách, ale třeba i o Putinově představě, že během pár dní dobude Ukrajinu. „Ruské federaci vycházelo všechno, co chtěla, a Putin měl mnoho důvodů domnívat se, že mu vyjde i zabrání Ukrajiny,“ popisuje Bříza. V jakém stavu je ruská armáda?
Rok ve válce
Unikátní svědectví o konfliktu na Ukrajině. Čtyřdílné vyprávění, na jehož počátku byly telefonické hovory Jana Pokorného a Martina Dorazína.

Zítra si budeme připomínat první a poslední výročí ruské invaze na Ukrajinu, anebo to bude první výročí mnohaleté války?
To je otázka za milion. Se stoprocentní jistotou vám na to samozřejmě nikdo není schopen odpovědět. Nicméně větší pravděpodobnost je, že ten konflikt jen tak rychle během řádu týdnů nebo nižších jednotek měsíců neskončí.
Čtěte také
Důvod je nasnadě. Vezměme si historii obou národů, ukrajinského i ruského. Rusové se primárně nikdy nevzdávají, i když prohrávají.
Vidíme to v dějinách posledních několika set let. Dokud není poraženo úplně nebo není donuceno podepsat kapitulaci, tak se prostě a jednoduše nevzdává. Naposledy Rusko kapitulovalo v roce 1917, takže před více než 100 lety.
Díky jaderné zbrani nebyla třetí světová válka.
Co je tak fascinujícího na jaderných zbraních? Ta terminální možnost?
Ne, já to vnímám jinak. Jsem zastáncem teorie – a jsem o ní bytostně přesvědčen, ostatně postupně odtajňované archivy mi dávají za pravdu –, že díky jaderné zbrani nebyla třetí světová válka. To je prostě realita.
Díky jaderné zbrani státy Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem nepodnikly invazi do západní Evropy tak, jak ji Stalin chtěl a jak ji naplánoval.
Jaderná zbraň Spojených států rozmístěná v Evropě, na strategických bombardérech ve Velké Británii, byl ten štít a meč; štítem byly konvenční jednotky v Německu a mečem byly právě strategické americké bombardéry s jadernými zbraněmi startujícími z Británie. Takže to je ten hlavní důvod. Naopak se domnívám, že jaderná zbraň je pojistka míru z hlediska světové války.
Čtěte také
Kdy mohl Vladimir Putin dospět k rozhodnutí, že vtrhne na Ukrajinu?
Od začátku invaze jsme čelili mnoha informacím, že má prezident Putin určitou formu duševních problémů a já jsem od začátku tvrdil, že to není pravda. Jsem si tím skálopevně jistý až do dneška.
Všechny jeho kroky, které učinil od začátku války – ostatně i to rozhodnutí –, zkusím ho obhájit z jeho úhlu pohledu, byly racionální.
Ruské federaci vlastně vycházelo všechno, co chtěla. Vzpomeňme na konflikt v Gruzii. Vzpomeňme na skvěle provedenou anexi Krymu bez jediné oběti, bez jediného výstřelu. To všechno, co se stalo, svědčilo pro to, že měl prezident Putin opravdu mnoho důvodů domnívat se, že mu vyjde i toto.
Ruská invaze mi stále víc připomíná zimní válku mezi Sověty a Finy.
To je ale jenom jedna část. Další část – a to je moje domněnka –, se týkala nástupu covidu. Putin se izoloval ještě víc, čímž omezil spektrum svých návštěv. Povětšinou k němu potom chodili již velmi loajální lidé a říkali mu to, co vlastně slyšet chce.
Čtěte také
Chodil k němu náčelník generálního štábu Gerasimov, ministr obrany Šojgu, šéfové rozvědek, vojenských i civilních, a všichni mu tvrdili, že je armáda připravena, že prošla restrukturalizací. Vše odsouhlasili a mysleli si, že ve finále žádné zásadní rozhodnutí typu velké války neudělá.
Opravdu každý vůdce Ruska touží vstoupit do dějin. Četl knihy o carech, kteří rozšiřovali impérium. A on byl najednou v situaci, kdy byl ruský stát nejmenší za posledních několik set let. A tak chtěl vstoupit do učebnic jako ten, který obnovil ruské impérium na jiných základech.
Jak těžké je sestřelit balistickou raketu? A co dělá expert na jaderné zbraně ve volném čase? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Vladimir Putin
24. února Vladimir Putin vyhlásil tzv. zvláštní vojenskou operaci. Plánovaná malá vítězná válka se ale změnila v nejhorší konflikt v Evropě za posledních sedm desetiletí.
-
Věříme, že velká válka nepřijde, doufali před rokem studenti práv v Charkově
Před rokem Ukrajina prožívala poslední mírové dny. V pátek to bude rok, co ruská vojska vtrhla do sousední země. Ukrajinci ale ruský záměr tušili a chystali se.
-
Válka na Ukrajině je jiná než ostatní, které jsem zažil, popisuje oceněný zpravodaj Martin Dorazín
Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky dnes získal Martin Dorazín, který působí na Ukrajině jako válečný zpravodaj Českého rozhlasu. „Je to úplně jiný typ války,“ říká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vydírání Součka? ‚Radní jsou znepokojeni, chtějí to od něj vysvětlit,‘ říká šéf Rady ČT
-
Rakušan chce přitvrdit proti nelegální migraci. ‚Zvýšíme bezpečnost bez populismu,‘ říká
-
Hlavní cenu Magnesia Litera získal Hlaučův román Letnice. Ocenění obdržel i komiks zesnulého Smutena
-
Na teroristickém útoku na koncert Taylor Swift se měl podílet 20letý Slovák. Plánoval i střelbu v Istanbulu