Každý vůdce Ruska chce vstoupit do dějin. Jaderná zbraň je pojistka světového míru, tvrdí bezpečnostní analytik Bříza

23. únor 2023

V pátek 24. února si připomeneme první výročí ruské invaze na Ukrajinu. Vlastislav Bříza mladší, bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně, hovoří nejen o tom, jak důležitou roli hraje hrozba jaderného ničení v dějinách, ale třeba i o Putinově představě, že během pár dní dobude Ukrajinu. „Ruské federaci vycházelo všechno, co chtěla, a Putin měl mnoho důvodů domnívat se, že mu vyjde i zabrání Ukrajiny,“ popisuje Bříza. V jakém stavu je ruská armáda?

Nový podcast

Rok ve válce

Unikátní svědectví o konfliktu na Ukrajině. Čtyřdílné vyprávění, na jehož počátku byly telefonické hovory Jana Pokorného a Martina Dorazína.

Rok ve válce
Přehrát

Zítra si budeme připomínat první a poslední výročí ruské invaze na Ukrajinu, anebo to bude první výročí mnohaleté války?

To je otázka za milion. Se stoprocentní jistotou vám na to samozřejmě nikdo není schopen odpovědět. Nicméně větší pravděpodobnost je, že ten konflikt jen tak rychle během řádu týdnů nebo nižších jednotek měsíců neskončí.

Čtěte také

Důvod je nasnadě. Vezměme si historii obou národů, ukrajinského i ruského. Rusové se primárně nikdy nevzdávají, i když prohrávají.

Vidíme to v dějinách posledních několika set let. Dokud není poraženo úplně nebo není donuceno podepsat kapitulaci, tak se prostě a jednoduše nevzdává. Naposledy Rusko kapitulovalo v roce 1917, takže před více než 100 lety.

Díky jaderné zbrani nebyla třetí světová válka.

Co je tak fascinujícího na jaderných zbraních? Ta terminální možnost?

Ne, já to vnímám jinak. Jsem zastáncem teorie – a jsem o ní bytostně přesvědčen, ostatně postupně odtajňované archivy mi dávají za pravdu , že díky jaderné zbrani nebyla třetí světová válka. To je prostě realita.

Díky jaderné zbrani státy Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem nepodnikly invazi do západní Evropy tak, jak ji Stalin chtěl a jak ji naplánoval.

Jaderná zbraň Spojených států rozmístěná v Evropě, na strategických bombardérech ve Velké Británii, byl ten štít a meč; štítem byly konvenční jednotky v Německu a mečem byly právě strategické americké bombardéry s jadernými zbraněmi startujícími z Británie. Takže to je ten hlavní důvod. Naopak se domnívám, že jaderná zbraň je pojistka míru z hlediska světové války.

Čtěte také

Kdy mohl Vladimir Putin dospět k rozhodnutí, že vtrhne na Ukrajinu?

Od začátku invaze jsme čelili mnoha informacím, že má prezident Putin určitou formu duševních problémů a já jsem od začátku tvrdil, že to není pravda. Jsem si tím skálopevně jistý až do dneška.

Všechny jeho kroky, které učinil od začátku války  ostatně i to rozhodnutí –, zkusím ho obhájit z jeho úhlu pohledu, byly racionální.

Ruské federaci vlastně vycházelo všechno, co chtěla. Vzpomeňme na konflikt v Gruzii. Vzpomeňme na skvěle provedenou anexi Krymu bez jediné oběti, bez jediného výstřelu. To všechno, co se stalo, svědčilo pro to, že měl prezident Putin opravdu mnoho důvodů domnívat se, že mu vyjde i toto.

Ruská invaze mi stále víc připomíná zimní válku mezi Sověty a Finy.

To je ale jenom jedna část. Další část – a to je moje domněnka , se týkala nástupu covidu. Putin se izoloval ještě víc, čímž omezil spektrum svých návštěv. Povětšinou k němu potom chodili již velmi loajální lidé a říkali mu to, co vlastně slyšet chce.

Čtěte také

Chodil k němu náčelník generálního štábu Gerasimov, ministr obrany Šojgu, šéfové rozvědek, vojenských i civilních, a všichni mu tvrdili, že je armáda připravena, že prošla restrukturalizací. Vše odsouhlasili a mysleli si, že ve finále žádné zásadní rozhodnutí typu velké války neudělá.

Opravdu každý vůdce Ruska touží vstoupit do dějin. Četl knihy o carech, kteří rozšiřovali impérium. A on byl najednou v situaci, kdy byl ruský stát nejmenší za posledních několik set let. A tak chtěl vstoupit do učebnic jako ten, který obnovil ruské impérium na jiných základech.

Jak těžké je sestřelit balistickou raketu? A co dělá expert na jaderné zbraně ve volném čase? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lucie Výborná , mga

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.