Tudy prošla válka. Reportáže Martina Dorazína z míst, které válka změnila k nepoznání

Věříme, že velká válka nepřijde, doufali před rokem studenti práv v Charkově. Pro ukrajinské vojáky pletli maskovací sítě

Před rokem Ukrajina prožívala poslední mírové dny. V pátek to bude rok, co ruská vojska vtrhla do sousední země. Ukrajinci ale ruský záměr tušili a chystali se. Atmosféru těsně před válkou a potom, později, v Charkově v časosběrném projektu zaznamenal Martin Dorazín.

Nový podcast

Rok ve válce

Unikátní svědectví o konfliktu na Ukrajině. Čtyřdílné vyprávění, na jehož počátku byly telefonické hovory Jana Pokorného a Martina Dorazína.

Rok ve válce
Přehrát

S ředitelem Borisem Petrovičem Mazurem jsem vstoupil do budovy, která je komplexem kolejí pro studenty právnických fakult.

Čtěte také

Studentům, kteří se chtějí stát budoucími státními zástupci (na Ukrajině prokurátory), právě skončil zimní semestr, takže mají klid a mohou se věnovat něčemu úplně jinému, než jsou právnické knížky.

„Musím říct, že tady máme ‚bombové‘ podmínky. Skvělé vybavení, moderní koleje a hodného správce. Teď ale vyrábíme maskovací sítě pro naše vojáky, aby se mohli schovat před nepřátelskými střelami a mohli ukrýt také vojenskou techniku,“ říká jeden ze studentů Dmytro.

Tohle ale není ojedinělá skupinka vlastenecky naladěných nadšenců. „Na každé koleji, kterých máme patnáct, se vyrábějí maskovací sítě. Sám pocházím z okupovaného Doněcku a kolega je z Luhansku. Určitě se tam jednou vrátíme, ale nebude to zítra. Utekli jsme odtud v roce 2014, takže my oba dobře víme, proč to děláme,“ vypráví další budoucí prokurátor Alexandro a vyslovuje přání:

„Doufám, že ty rusko-běloruské vojenské manévry kolem našich hranic jsou jenom zastrašovací. Chtěl bych věřit, že velká válka nepřijde,“ uzavíral Alexandro pár dnů před invazí.

 V tom jsme se ale všichni ošklivě spletli. Po Kyjevu byl východoukrajinský Charkov jedním z dalších hlavních cílů ruské invaze. Velkoměsto se Rusku dobýt nepodařilo, tak alespoň rozbombardovalo severní předměstí.

Dopad rakety

Do domu nedaleko charkovského náměstí Svobody dopadla raketa S-300. I když to byl pevný starý cihlový dům s betonovými překlady, jeho hlavní část už neexistuje. Zachovala se – kupodivu – jenom koupelna s otevřenými dveřmi. Všechna patra se v jednom místě zhroutila do přízemí.

Před zříceninou domu postává pan Vasilij, ukazuje nahoru, tam, kde kdysi byl jeho byt v pátém patře. To patro už tam není, takže ukazuje někam do nebe.

Potom přišel i další soused, pan Michail s fenkou Norou. Na otázku, jestli má pes nějaké psychické následky, Michail odpovídá: „To víte, že má. Bojí se, má stažený ocas, chová se jinak.“

autoři: Martin Dorazín , prh
Spustit audio