Každý, kdo hlasoval pro snížení daní, by měl přicházet s návrhy na úspory, myslí si ekonomický expert ODS Skopeček

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Skopeček

Poslanci v noci na dnešek schválili zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu, podle Národní rozpočtové rady tak státní rozpočet přijde o více než 80 miliard korun ročně. Je to ze strany vlády neuvážený krok, který prospěje pouze majetnějším občanům a opomíjí nízkopříjmové skupiny obyvatel? Nebo jde o dobrou zprávu pro všechny? Tomáš Pancíř se ptal ekonomického experta ODS, poslance Jana Skopečka.

Pojďme k rozpočtu pro rok 2021. Vy jste před chvílí řekl, že nemáte jistotu a nevíte, jak se zachovají poslanci hnutí ANO, jestli podpoří vaše návrhy škrtů. Připouštíte tedy, že to může zvýšit deficit státního rozpočtu. V aktuálním newsletteru Institutu Václava Klause je váš článek, ve kterém mimo jiné píšete: „Deficit samozřejmě zaplatíme my všichni, naše děti a děti našich dětí vyššími daněmi v budoucnu, případně vyšší inflací a tím, že rozpočtové prostředky budou místo do potřebnějších oblastí a veřejných statků směřovány na platby úroků a splátek státního dluhu.“ To jsou vaše slova z konce října. Jak se stane, že necelý měsíc po tom, co toto napíšete, hlasujete pro něco, co může ten bezprostřední deficit zvýšit o 100 miliard korun?

V tom ale není žádný rozpor. Já znovu říkám, že problém veřejných financí vidím na výdajové straně a že považuji české daně za vysoké.

Čtěte také

Ale vy jste v noci nehlasovali o škrtech na té druhé straně. Vy jste teď odhlasovali, že se sníží daně, tedy že veřejné rozpočty přijdou o 120, 130, možná 150 miliard.

Já přece nemůžu v politice fungovat tak, že budu mít před sebou na stole program – bod, se kterým jsem šel do voleb a nebudu pro něj hlasovat jenom proto, že si budu říkat, že se může stát, že někteří jiní kolegové z jiných politických stran prostě nebudou mít dost schopností šetřit.

Pardon, ale když prosazuji to, že se sníží daně, neměl bych mít předtím jistotu, že to nebude zvyšovat deficit, pokud píšu o tom, jak je deficit škodlivý?

Ale já nestanovuji pořadí jednání jednotlivých bodů v Poslanecké sněmovně. My jsme otevřeli jednání o rozpočtu, já jsem od prvních okamžiků vyzýval k mnohem větším úsporám ve státním rozpočtu, avizoval jsem to ještě předtím, než jsme hlasovali.

Čtěte také

To je pravda, ale nikdy to neprošlo. Kam tím mířím: Je zodpovědné od vaší strany odhlasovat takovýto propad státních příjmů bez toho, že máte jistotu, že se bude škrtat na druhé straně? A to v situaci, kdy reálně hrozí, že se zvýší schodek veřejných financí o více než 100 miliard...

Ale já budu hlasovat pro úspory. Rozuměl bych vaší výtce, kdybych snižoval daně a říkal vám tady, že nepočítám s tím, že bych jednak sám aktivně ty úspory hledal a přicházel s pozměňujícími návrhy, nebo kdybych pak na půdě Poslanecké sněmovny takové změny nepodpořil. Garantuji a slibuji, že podpořím úspory i od autorů z jiných politických stran, pokud to budou úspory rozumné. Ale přece ode mě nemůžete chtít, abych měl něco, co chci dlouhodobě prosadit, myslím si, že je to smysluplné i v současné ekonomické situaci a že to pomůže krizí postiženým lidem, a že bych si pak řekl: ‚Aha, tak já tu možná budu mít kolegy, kteří za dva měsíce nebudou schopni pro něco hlasovat, tak já radši pro ten svůj bod hlasovat nebudu.‘ Ne, já hlasuju pro svůj bod a zároveň přicházím s jasnými konkrétními návrhy na úspory a budu přesvědčovat celou Poslaneckou sněmovnu, aby ty úspory přijala.

autoři: Tomáš Pancíř , jkh
Spustit audio

Související