Jan Skopeček: Superhrubá mzda byla chyba. Nepovažuji za logické, aby lidé platili daně z daní

Před deseti lety ODS zavedla superhrubou mzdu. Teď ji chce zrušit a zavést 15% daň z hrubého platu. Proč? A kolik by stála jimi navrhovaná změna? Ptáme se poslance a ekonomického experta ODS Jana Skopečka.

ODS podala do sněmovny návrh na zrušení suberhrubé mzdy a solidární daně. Dvou věcí, které sami před lety zavedli. Jaký je pocit rušit něco, co sama ODS před lety zavedla? „Myslím si, že ta situace je jinde, koncept se ukázal jako ne úplně šťastný,“ přiznává ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Byla tedy chyba zavádět superhrubou mzdu? „Myslím, že to chyba byla. V té době bych s tím nesouhlasil, je potřeba si říci, že ODS v té době vládla v koalici,“ upozorňuje Skopeček. „Otevřeli jsme v České republice téma rovné daně, to se nám podařilo prosadit, že to nebylo ve stoprocentně ideální podobě, kterou bych si já představoval, to už je výsledek tehdejší politické situace.“

Díky ODS tu máme jednu sazbu daně z příjmu fyzických osob a to si myslím, že byla revoluční věc. Dnes to trochu považujeme za automatismus, ale díky pravici a ODS na toto zjednodušení daňového systému přišlo.
ekonomický expert ODS Jan Skopeček

ODS také navrhuje zrušení solidární daně, což je další daň, kterou zavedla jejich vláda. Byl to jeden z momentů, kdy ODS porušila svou dlouhodobou politiku nezvyšování daní, zejména daní z příjmů. Co k jejímu zavedení vedlo?

Minulá vláda si zvykla na státní přerozdělování

„Solidární daň byla zavedena na časově omezené období,“ upozorňuje Skopeček. „Už v legislativním návrhu byla zmínka, že má skončit v roce 2015. Byla to mimořádná věc. Ve chvíli hospodářských problémů požádali představitelé ODS nejvyšší příjmovou skupinu, aby se na nákladech recese podílela. Předešlá vláda si bohužel zvykla na státní přerozdělování, vyhovovalo jí, že má ty peníze navíc a časově omezené opatření zachovala do dnešních dnů.“

Nepovažuji za logické, aby lidé platili daně z daní. Když si ke svému výdělku připočtu zdravotní a sociální pojištění, což se sice pojištěním nazývá, ale není to nic jiného než daň, tak ještě z té částky platit daň z fyzických osob nepovažuji za ekonomicky logické, normální,“ hájí změny Skopeček.

Superhrubá mzda existuje, zvykli jsme si na ni. I teď se ozývají hlasy, které brojí proti neustálým změnám v podnikání. Není chybou opět pravidla měnit? „Myslím si, že je to zjednodušení. Koncept tradičního základu daně je jednodušší, v tomto směru jde o zjednodušení a zpřehlednění daňového systému,“ tvrdí ekonomický expert ODS.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.